Home / Hastalıkla İlgili Detaylar / Varis Neden Olur?

Varis Neden Olur?

Toplardamar hastalıkları arasında en sık görüleni varis olduğunu daha önce belirtmiştik, yapılan araştırmalara göre ABD’de yaşayan her 4 kişinin birinde görülmektedir. Geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında Doktor Türkiye’de her 10 kişinin 7’sinde görüldüğünü belirtti. Bu rakam çok inandırıcı değildir. Türkiye’nin çocuk ve genç nüfusu oldukça yüksek olup, bu da olumlu bir etki etmektedir. Çünkü varis hastalığı daha çok ilerleyen yaşa bağlı ortaya çıkan ve görülme riski artan bir hastalıktır. Bu yazımızda varis hastalığının nedenlerine dair bilgiler vereceğiz.

Varis Neden Olur

Damarlarda Yüksek Basınç, Kapakçıkların Zayıflaması, Gevşeme

Evet, arkadaşlar varis hastalığı nedenlerini yukarıda saydığım 3 ana başlıkta ayrı ayrı ele alabiliriz. Yani her varis hastasının nedeni farklı olmaktadır. Örnek vermek gerekirse A hastası uzun süre ayakta çalışmaya bağlı olurken, B hastası ise gebelik ve doğum ile alakalı olabilir. Bir diğeri ise artık ilerleyen yaşın vermiş olduğu doku hasarı ile olabilir. Demek istediğim her yaşta varis riski bulunmaktadır. Bu nedenle teyakkuzda olmalı ve önlem almalıyız. Şimdi dilerseniz varis nedenlerini ayrı ayrı ele alalım.

Toplardamarlarda Yüksek Basınç Kapakçıkları Bozmaktadır

Evet, arkadaşlar başlıkta da belirtildiği gibi toplardamarlarda oluşan yüksek basınç çok önemli bir göreve sahip olan kapakçıkları bozmaktadır. Varis hastalığının önemli nedenlerinden biri budur. Özellikle genç ve orta yaşta görülen varislerin nedeni bu şekilde kapakçık bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkar

Kapakçık Nedir, Ne İşe Yarar?

Konuyu daha net anlamak için yazıda bahsi geçen hususu toplardamar kapakçıklarını daha yakından tanıyalım. Tüm doktorlar kapakçıkları tek yönlü açılıp, kapanan valfler olarak tanımlamaktadır. Kapakçıkların en önemli görevi kirli kanı geri kaçırmamaktır. Toplardamarlar kirli kanı bacaklardan kalbe doğru (yukarı yönlü) taşıdığı için mutlaka destek gerekmektedir. Çünkü yer çekiminin etkisi ile görevi bir hayli zordur. Destek ise baldırlarda bulunan kaslar ve toplardamar içerisinde yer alan kapakçıklardan gelmektedir. Baldırlarda bulunan kaslar kirli kanı kalbe doğru ittirirken, kapakçıklar ise ittirilen kanın geri kaçmasını önlemektedir. Kan kalbe doğru ittirilirken kapakçık açılır. Sonrasında geri kaçmaması için kapanır.

Kapakçıkların Bozulmasına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Evet, arkadaşlar varis hastalığının en önemli nedeni toplardamarlarda bulunan kapakçıkların bozulması dedik, peki bu kapakçıklar neden bozuluyor? Bizlerinde bu bozulmada hata ve ihmalleri var mı? Cevabım evet olacaktır. Çünkü hareketsiz yaşam, uzun süre ayakta kalma, sabit çalışma, fazla kilo kişinin hata ve ihmalleri arasında yer almaktadır. Birde bunun bizim dışımızda gerçekleşen yönü bulunmaktadır. Genetik ya da diğer bir tabir ile ırsi, ailesel, kalıtsal hastalık oluşudur. Şimdi dilerseniz kapakçıkların bozulmasına neden olan etkenleri başlıklar halinde görelim.

Uzun Süre Ayakta Kalma, Sabit Çalışma

Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi varis için eskiden öğretmen hastalığı tabiri kullanılırdı. Bunun nedeni öğretmenlik mesleğini icra edenlerin gün boyu ayakta kalmalarından dolayıdır. Tabii ki riskli meslek sadece öğretmenlik değil, birkaç saat boyunca ameliyat yapan doktor ya da akşama kadar bizlerin kişisel bakımı için hizmet veren berber ve kuaförlerde risk taşımaktadır. Tabii ki bu şekilde onlarca meslek sayılabilir. Riskli meslekleri bulmak için suna bakmalıyız. 1 Saatten fazla ayakta duruyor muyuz? Durduğumuz nokta sabit mi? Öğretmenler risk sıralamasında ilk sırada gösterilse de bundan daha riskli meslek gurupları bulunmaktadır. Birçok meslek aynı noktada durarak çalışmayı gerektirir. Öğretmenler ise gerektiğinde sınıf içerisinde dolaşarak riski azaltabilir. Asıl risk belirli bir noktada durarak ayakta çalışmaktır.

Hareketsiz Kalmayın, Kısa Süreli Yürüyüşler ve Ayak Egzersizler Yapın: Maalesef bazen iş seçimi mümkün olmayabilir. Sizde böyle bir durumda iseniz o zaman basit ama etkili önlemlerden yararlanmalısınız. Ayakta sabit çalışmanızı gerektiren bir işinize varsa burada yapılması gereken 30-60 dakika sürelerle düzenli olarak 1-2 dakika yürüyüşlerdir. Buna ek olarak ayak parmakları üzerinde yükselerek egzersiz yapabilirsiniz. Tüm bu işlemler baldırlarda bulunan kasları çalıştırarak kirli kanı kalbe gönderecek ve damar içerisinde oluşan yüksek basıncı bertaraf edecektir.

Fazla Kilo

Bacaklara binen yük arttıkça sorunun boyutu de hızla artmaktadır. Fazla kilo ya da daha ilerisi olan obez insanlarda yine ciddi anlamda riskler bulunmaktadır. Bu arkadaşlar korunma önlemleri olarak mutlaka ideal kilolarına kavuşmaları gerekir.

Kabızlık

Yazının bu aşamasına gelince ne hikmetse daha fazla açıklama yapma gereği hissediyorum. Çünkü birçok insan ne alakası var diye düşünebilir. Kalın bağırsak, anüs ve varis arasında nasıl bir ilişki olabilir diye düşünebilirsiniz. Hemen detaya girmek gerekirse asıl sorunun kabızlık değil de kabız insanların sıkça yaptığı bir hata olan ıkınma alışkanlığı olduğunu belirtmek istiyorum. Evet, arkadaşlar toplumda çok fazla dikkate alınmayan kabızlık (konstipasyon) maalesef birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Özellikle makat hastalıkların birçoğu kabızlığa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Örnek vermek gerekrise makat çatlağı dediğimiz (Anal Fissür) ya da Hemoroir, Anal Hematom dediğimiz makatta pıhtı toplaması bunların her biri kabızlık ve ıkınma sonucu ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde varislerin oluşumunda da kabızlık ve ıkınma risk teşkil etmektedir. Nefesi tutarak ıkınma esnasında toplardamarlarda yer alan kirli kan geri kaçarak kapakçıkları zorlamaktadır.

Doppler-Ultrasonografi çekimi esnasında doktor sizden ıkınmanızı isteyecektir. Bunun nedeni toplardamar kapakçıklarının kaçak olup, olmadığını görmek içindir. Kapakçıklar bozuk olması halinde Doppler ekranında kanın nasıl geriye gittiğini göreceksiniz. Tamam, kabızlık kolay çözümlenen bir sorun değil, fakat dışkılama esnasında ıkınmadan kaçınmalısınız. Tuvalette uzun süre durmak yerine en fazla 3 dakika içerisinde çıkmalısınız. Şunu da unutmamalısınız ki bazı kabızlık problemi kalın bağırsakları ilgilendiren hastalıklar sonucu olabilir. Bu nedenle uzun süren kronik kabızlıklarda mutlaka bir proktoloji (makat hastalıkları) uzmanına muayene olmalısınız.

Kapakçıkların Zayıflamasına Bağlı Ortaya Çıkan Riskler

Varis hastalığı yaşın ilerlemesi ile birlikte artan risk içermektedir. Kişi 20 yaşında varis ile tanışabileceği gibi 50 yaşından sonrada bu hastalık ile tanışabilir. Bunun nedeni dokuların zayıflaması ile alakalıdır. Günlük hayattan örnek vermek gerekirse evimizde bulunan muslukların kullanım süresine bağlı olarak akıtmaya başlaması diyebiliriz. Binlerce defa aç kapa işlemine dayanamayan musluk bozularak kaçırmaya başlayacaktır. Toplardamar kapakçıkları da aynı şekilde yıllarca açılıp, kapanarak güçsüz ve zayıflamaktadır. Birde kişi bunun üstüne hareketsiz bir yaşama başlarsa ki emeklilerde bu durum sık görülmektedir. Zayıflamış olan toplardamarların bozulması daha kolay hale gelmektedir. Bu riski sürekli hafızamızda taze tutarak önlem almalıyız.

Nasıl Bir Önlem Alınabilir ki?

Varise yol açan soru ne idi? Damarlarda kirli kanın kalbe gitmek yerine beklemesi idi, bu bekleyiş o bölgedeki damarların genişlemesine, uzamasına ve kıvrım kıvrım hale gelmesine neden oluyordu. Burada alabileceğiniz 2 önlem bulunuyor. Birincisi yürüyerek kirli kanı kalbe daha kolay ulaştırmak, ikincisi ise varis çorabı giyerek genişlemenin önüne geçmektir. Varis çorabı cilde baskı yaparak damarların genişlemesini önemli ölçüde durdurmaktadır.

Damar Duvarlarının Zayıflamasına Bağlı Ortaya Çıkan Riskler

Varis nedenleri yazımızın geri kalan kısmına baktığımızda damar içerisinde oluşan basınca bağlı ve kapakçıkların zayıflamasına bağlı ortaya çıkan riskleri inceledik, şimdi ise daha çok kadınları ilgilendiren bir risk ile devam edelim. Sorun kapakçıklar olduğu kadar damar duvarlarının zayıf ve gevşekliği de olmaktadır. Damar duvarlarının zayıflamasına neden olan en önemli etken kadınlık hormonu östrojen artısı gösterilmektedir.

Evet, arkadaşlar varis nedir ve neden olur yazısının da soruna gelmiş bulunuyoruz. Benim bu konuda aktaracaklarım bu kadar olup, sizlerin sormak istediği hususlara içtenlikle yanıt vereceğimi belirtmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir