Home / Hastalıkla İlgili Detaylar / Varis Nasıl Geçer?

Varis Nasıl Geçer?

Merhaba arkadaşlar ben kalp ve damar cerrahisi uzmanı Op. Dr. Orhan Coşkun bu yazımızda sizlere varis hastalığından bilimsel anlamda nasıl kurtulacağımıza dair bilgiler vereceğim. Benden önce yazı kaleme alan arkadaşlarımız varisin nedenleri, çeşitleri ve belirti ve şikâyetlerine dair bilgilere yer verdiler. Kısaca hatırlamak gerekirse varis olarak tabir edilen hastalık kılcal damar ve toplardamarlarımız da çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan genişlemedir. Kılcal damarlarda görülen genişleme ciddi bir hastalı olarak kabul edilmezken toplardamarlarda görülen genişleme ise çok geç kalmadan mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

varis nasıl geçer

Varis Kendiliğinden Geçer mi?
Konuya giriş yapmadan önce cevabı en çok merak edilen hususlardan birine yanıt verelim. Varis kendiliğinden geçen bir hastalık mıdır? Geride kalan yazılarımızı inceleme imkânınız olduysa hamilelik sürecinde hormonal dalgalanmaya bağlı olarak ortaya çıkan kılcal damarların doğum sonrasında 2-3 aylık süreç içerisinde hormonların normale dönmesi ile birlikte geçme ihtimali olduğunu belirttik, tabii ki kesin geçeceği anlamına gelmez. Zaten gebelik sürecinde anne adayı tedavi olamayacağı için doğum sonrasını beklemesi gerekir. Doğumdan sonra maksimum 3-4 ay içinde geçmemesi halinde kalıcı hale gelir. Belirttiğim bu husus dışında hiç bit kılcal damar ya da toplardamar genişlemesi kendi kendine geçmeyecektir.

Peki Varis Hastaları Ne Yapmalı?
Kılcal damar problemi ciddi bir hastalık olmadığı için tedavi olmak zorunlu değildir. Ama kötü görüntü ve sızlama şikâyeti ile ömrünüzü geçirmek istemezseniz sizde tedavi olabilirsiniz. Zaten lazer gibi gelişmiş teknolojik cihazlarla 10 dakika içinde sağlığınıza kavuşursunuz. Sorununuz toplardamar genişlemesi dediğimiz asıl varis hastalığı ise bu sefer kişinin tedavi olmamak gibi seçimi yoktur. Mutlaka bilimsel yöntemlerle tedavi olması gerekir.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanına Muayene Olmalısınız
Bacaklarınızda şişlik benzeri damar çıkıntıları varsa, ağrı yapıyor ve geceleri sizi kramplarla uyandırıyorsa mutlaka bir kalp ve damar cerrahisi olan hastane ya da kliniklere, hekimlere muayene olmalısınız. Varis hastalarında görülen şikâyetler sadece ağrı, kramp ve şişlikle sınırlı olmayıp, varis belirtileri sayfasında geniş bir şekilde görebilirsiniz. Varis hastalığı teşhis ve tedavisinde tercih edilmesi gereken uzmanlık alanı başlıkta da belirtildiği gibi kalp ve damar cerrahisi olmaktadır. Özellikle muayene olacağınız hekim Flebolog olursa varis konusunda daha fazla tecrübeli demektir. İç hastalıkları uzmanına muayene olmak tamam yanlış bir seçim değil ama tedavinizi yapamayacağı için zaman yeterli olmayacaktır. Dâhiliye uzmanları gerekli müdahaleyi yapmak yerine daha çok ilaç, krem, varis çorabı gibi tedavi edici özelliği olmayan ürünler reçete ederek sizi gönderecektir. Buda hastalığın ilerlemesine neden olacaktır.

Cerrahi Müdahale (Tedavi) Gerekmektedir
Evet, arkadaşlar varis hastalığından kurtulmak için alanında uzman hekimler tarafından cerrahi müdahale gerekmektedir. Yukarıda da belirttiğim gibi gerek doktor reçetesi gerekse sizlerin elde ettiği ilaçlar, kremler hastalığın ortadan kaldırılması yönünde olumlu etkisi olmayacaktır. Bu nedenle doktorun size ilaç reçete etmesi halinde kendisine bu ilaçları kullandığınızda nasıl bir sonuç ortaya çıkacağını kendisine sormalısınız.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?
Sorunun ortadan kalkması için cerrahi müdahale yani tedavi edilmesi gerektiğini belirttik, bu tedaviler nedir ve nasıl yapılır? Şimdi birazda bu hususlara bakalım. Varis hastalığı tarihi geçmişi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Tedavilerde uygulanan yöntemler ile 20 yıl öncesine kadar hep ameliyat olmuştur.

Varis Ameliyatları: İlk geliştirilen varis ameliyatı kapakçık onarımı olup, sorunun kaynağı olan bozuk kapakçık yerine insan vücudundan alınan sağlam kapakçıklar nakil edilmiştir. Fakat arzu edilen başarı gerçekleşmediği için bu yöntemden vazgeçilmiştir. Fakat sorunlu damar vücutta durmaya devam ettiği sürece kişiye zarar vereceği için uzmanlar bir diğer ameliyat yönteminde sorunlu damarı vücuttan ayırmayı uygun görmüşlerdir. Bunu yapmak için kasık bölgesinde yapılan kesi ile sorunlu damar içine ince bir tel sokulmaktadır. Sokulan bu tel bileklere kadar ilerletilir ve orada yapılan kesi ile dışarı çıkarılır. Telin ucuna damar bağlanarak tel sokulduğu yerden bu sefer geri çekilmektedir. Bu şekilde sorunlu toplardamar vücuttan çıkarılmış olur. Bu sadece kalın varislerde uygulandığı için haliyle yetersiz görülmüş ve yeni arayışlar içine girilmiştir.

Ameliyatsız Varis Tedavi Yöntemleri Geliştirildi: Uzmanların arayışları sonuç verdi ve 1998 yılında ilk ameliyatsız varis tedavisi olan kısa adı EVLA (Endovenöz Lazer Ablasyonu) yöntemi geliştirildi. Damar içinden uygulanan Endovenöz Lazer Ablasyonu iğne ile damarı delerek içine lazer kateteri dediğimiz ince bir tel sokmaktadır. Telin ucunda yer alan tüpe ısı enerjisi verilerek damar yüksek ısı ile olduğu yerde tahrip edilmektedir. Buna benzer bir yöntem ise kısa adı EVRFA olan (Endövenöz Radyofrekans Ablasyonu) EVLA ile aynı şekilde yapılmaktadır. Aşağıda yer alan videoda nasıl yapıldığını görme imkânımız olacaktır. Bu iki yöntemde maalesef tam olarak bekleneni karşılamadı. Daha doğrusu kılcal damarlarda uygulanamadığı için yetersiz kaldı. Ama sorun uzun sürmedi ve lazer ile radyofrekans uygulamalarının cilt üzerinden uygulanan ve kılcal damarlarda %100 etkili olan yöntemi geliştirildi. İşte artık ameliyatsız varis tedavi denince tüm taşlar yerine oturmaya başlanmıştı.

EVLA ve EVRFA Nasıl Yapılır?
Damar içinden uygulanan Endovenöz Lazer Ablasyonu ve Endoveöz Radyofrekans Ablasyonu %90 benzer yöntem olup, sadece kullanılan cihazlar değişmektedir. Lazerde elektrik enerjisi ısıya dönüşürken Radyofrekans uygulamasında ise elektrik enerjisi radyo dalgalarına dönüşmektedir. Dilerseniz yazıya kısa bir ara vererek belirtmiş olduğumuz tedavinin ne olduğu ve nasıl yapıldığına videodan bakalım.

Köpükle Varis Tedavi (Skleroterapi) Geliştirildi: Yukarıda yer alan videoda detaylarını incelediğimiz Lazer ve Radyofrekans uygulamasına ek olarak uzmanlar ilaçla yapılan skleroterapi yöntemini geliştirdiler. Hiçbir cihaz kullanmadan sadece sklerozan madde dediğimiz Aethoxysklerol ilaç kullanarak hem kılcal hem de toplardamar genişlemelerini aynı anda tedavi etmeyi başardılar. Yani kılcal damar için ayrı, toplardamar genişlemesi için ayrı tedavi uygulamasını ortadan kaldırdılar. Skleroterapi çok ince bir iğne ile yapıldığı için 1 mm ve üzeri tüm sorunlu damarlarda uygulanmaktadır. Halk arasında iğneli ya da köpükle varis tedavi olarak bilinmesinin nedeni ilacı saf kullanmak yerine 3’lü musluk adı verilen bir alet yardımı ile ilaç + hava karışımı şeklinde köpük haline getirilmesi ve bu köpüğün damarlara enjekte edilmesidir. Aşağıda yer alan videoda bununla ilgili hazırladığım videoyu izlemenizi rica edeceğim.

İlaçla Varis Tedavi Edilir mi?
Evet, arkadaşlar yukarıda bu hastalıktan kurtulmanızı sağlayacak bilimsel yöntemleri tüm detayları ile aktardım. Şimdi ise mutlaka bilmenizde yarar var diye düşündüğüm hususlara geçeceğim. İlk ele alacağım husus ilaçla varis tedavisi olup, böyle bir şeyin mümkün olup, olmadığına bakalım. Bu konuda geliştirilmiş çok fazla ilaç yoktur. Antibiyotiklere bakacak olursak Daflon ve Doxium gibi markalar ön plana çıkmaktadır. Bu ilaçların etkisi hastalığın neden olduğu ağrı, kramp ve ödem gibi şikâyetleri kısmen azaltmasıdır. Yani ağrı, kramp ve ödeme neden olan hastalığı ortadan kaldıracak herhangi bir özelliği yoktur. Daha anlaşılır şekilde özetlemek gerekirse ağrı kesici gibidir. Fakat hastalık tedavi edilmediği için şikâyetler sürekli artacak ve bu ilaçlarda bir noktadan sonra artan şikâyetlere cevap veremeyecektir. Bu nedenle ilaçlarla zaman kaybetmek yerine bilimsel tedavilerden biri ile sağlığınıza kavuşmalısınız.

Varis Kremi İşe Yarar mı?
Yukarıda ele aldığımız Daflon ve Doxium gibi ilaçlar en azından bir nebze olsun ağrı, kramp ve ödem gibi şikâyetleri önlemektedir. Eczane ve İnternet sitelerinde mucize ürün gibi satışı yapılan varis kremleri ise bunlardan hiç birini yapamazlar. Çünkü ilaç değil ve Sağlık Bakanlığı ile alakaları yoktur. İnternet sitelerinde sağlık bakanlığı onaylı vs yazdığına aldanmayın. Varis kremleri kozmetik ürün olup, Avon’un nemlendirici kremlerinden hiçbir farkı yoktur. Tarım Bakanlığından izin alan herkes bu tür kremler üretebilir ve satabilir. Bunun için doktor olmaya gerek yoktur.

Sülükle Varis Tedavisi Mümkün mü?
Türkiye’de para kazanmak gerçekten kolaydır. Çünkü tam olarak araştırma yapmadan yazılan, çizilene inanan insan sayısı çok fazladır. Bilimsel olmamasına karşın inanılan uygulamalardan biride sülükle yapılan işlemdir. Etkili olması için tıbbi, doktor ya da steril sülük olarak pazarlanırlar. Uygulanışı cildin üzerine koyarak kan emdirmektir. Pe ki bu durum işe yarar mı? Yok değerli arkadaşlar varis hastalığında sorun kan değil, emdirilmesi de çözüm değildir. Sorun toplardamarlar içerisinde yer alan kapakçıkların bozuk olmasıdır. Sorun kan olsa zaten ameliyat vs yapmak yerine iğne ile sorunlu kan çekilir sülükle uğraşmaya gerek olmazdı. Sülük kan ile beslenen bir hayvandır. Nasıl ki biz insanlar yemek ve su olmadan yaşayamıyorsak o da kan olmadan yaşayamıyor. O nedenle sülüğü vücudun neresine koyarsanız koyun kan emecek ve doyunca bırakacaktır. Bu sizin hasta olduğunuz anlamına gelmez. Hayvanın kan emmeye ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Bu şekilde varacağınız nokta vücudun ihtiyacı olan 5-6 litre kanda eksilme ve kansızlık problemine bağlı şikâyetlerin ortaya çıkması olacaktır. Bu nedenle sülükle vs ile de zaman kaybetmeyin.

Varis Çorabı Kullanmak Gerekir mi?
Bu konuda aktaracağım son detay varis çorabı ile alakalı olup, tedavi edici özelliği olmadığını yine yazının giriş kısmında belirtmek istiyorum. Yani varis çorabı kullanarak hastalıktan kurtulmanız mümkün değildir. Ama ağrı, kramp ve ödem gibi şikâyetlerden kurtulmanız mümkündür. Kullanım amacı sadece bu olmalıdır. Benim önerdiğim insanlar genelde hamile varis hastaları olup, doğum sonrasına kadar anne adaylarının tedavisi mümkün olmayacağı için varis çorabı onlarda ortaya çıkan şikâyetleri azaltacak ve ortadan kaldıracaktır.

Bilimsel Tedavilerden Başkasına İtimat Etmeyin
Evet, arkadaşlar benim aktaracaklarım da bu kadar olup, site sahibine sağladığı imkândan dolayı teşekkür ediyorum. Sizlere aktarmak istediğim son husus bol araştırma yapmanız ve bilimsel tedaviler dışında hiçbir şeye itimat etmemenizdir. Bana ulaşmak için 0212 572 72 65 numaralı telefonu kullanabilirsiniz.

İçerik ve uzman bilgileri
Kontrol tarihi
Konu
Olması gerektiği gibi varis hastalığının kendi kendine geçmeyeceği belirtilmiş ve hastaların mutlaka kalp damar cerrahisi uzmanına muayene olması gerektiği belirtilmiştir. Bu haliyle yazı olması gerektiği gibidir.
Doktor puanı
51star1star1star1star1star

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir