Home / Hastalıkla İlgili Detaylar / Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?

Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?

Bir önceki konumuzda varis hastalarının hangi doktora ya da bölüme gitmesi gerektiğine dair bilgilere yer verdik ve hatta kalp ve damar cerrahisi bölümü olan kamu ve özel hastane listesini sizlerle paylaştık, şimdi ise doktora gittiğinizde muayene işleminin nasıl yapıldığını göreceğiz. Bunu aktarma nedenim aldığınız hizmetin ne derece kaliteli olduğunu anlamanız içindir. Bazı hekimler maalesef yeteri kadar ilgili olmadığı için bu işi baştan savma yapmaktadır. Varis muayenesi birkaç işlemden oluşmaktadır. İlk aşama yaşadığınız sorun ve şikâyetlerin dinlenmesi, ikinci aşama sorunun olduğu yerin gözle kontrolü ve gerek görülmesi halinde görüntüleme cihazlarının kullanılması gerekir. Dilerseniz muayene aşamaları ve nasıl yapıldıklarını görelim.

Damar muayenesi nasıl yapılır

Hasta Şikâyetlerinin Dinlenmesi
Tüm doktorlarda olduğu gibi kalp ve damar cerrahisi uzmanları da sizin yaşadığınız sorunu anlamak için yaşadığınız sorun ve şikâyetleri dinleyecektir. Bu nedenle günlük hayatta yaşadığınız ağrı, kramp, kaşıntı vs gibi şikâyetlerinizi doktorla paylaşmalısınız. Özellikle şikâyetlerin görüldüğü saatleri mutlaka belirtmelisiniz. Çünkü varis hastalarında görülen ağrı problemi daha çok günün ikinci yarısı dediğimiz öğlen sonrası başlar şiddeti artarak devam eder. Aynı şekilde gece uykuda kramp problemleri görülebilmektedir. Bunları mutlaka doktorunuzla paylaşınız.

Sorunun Gözle Kontrolü
Aktardığınız şikâyetler varis hastalığını andırıyorsa doktorunuz bu sefer sorunun görüldüğü yere gözle kontrol uygulayacaktır. Sorun büyük ihtimalle bacaklarda olduğu için bacakları kasıklardan bileklere kadar gözle kontrol edecektir. Çıplak gözle bile görülen kılcal ve toplardamar genişlemelerini daha yakından görmek için özel gözlükler kullanmaktadır. Bu aşamada hastanın varis olup, olmadığı %99 oranında anlaşılmaktadır. Gözle kontrol işlemi hasta ayakta iken yapılmalıdır. Yerde ya da sedye üzerine çıkarak da ayakta durabilirsiniz. Fakat oturarak ya da sedyeye uzanarak muayene işlemini doğru bulmuyorum.

Derin Ven Trombozu (Damar Tıkanıklığı) Kontrolü
Kişide varis tespit edilmesi halinde artık uygun tedavi yöntemleri belirlenmesi gerekir. Tabii ki onun öncesinde hastanın tedaviye uygun olup, olmadığı tespit edilmesi gerekir. Özellikle toplardamar genişlemesi olan hastalarda bu durum çok önemlidir. Çünkü tedavi edilen damar yok edileceği için onun yerine geçecek olan derin toplardamar sağlıklı olduğundan emin olmaktadır. Derin Ven Trombozu olarak bilinen damar tıkanıklığı olan hastalarda varis tedavisi yapılmaz. Özellikle hastaların bu konuyu unutmaması gerektiğini belirtmeliyim. Derin toplardamarlarda tıkanıklık varsa sakın tedavi olmayın. Peki derin toplardamarların tıkalı olup, olmadığını nasıl anlayacağız? Hemen bununla ilgili detaylara bakalım.

Venografi (Varis Filmi): Dilerseniz ilk olarak en eski uygulamalardan biri olan varis filmi ile başlayalım. Tıp dilindeki ismi venografi olan yöntemin artık kullanımı neredeyse tamamen son bulmuştur.  Çünkü daha çok teknolojik cihazlar kullanılmaktadır. Neyse venografi nedir, nasıl yapılır? Biraz bu konuda bilgilere bakalım. İlk olarak sorunlu damarların içine röntgen cihazı ile görülmesi mümkün olan bir ilaç verilmektedir. Buna müteakip hemen görüntüleme işlemine başlanır. İlacın hareketleri gözlemlenerek daralma ve tıkanmalar tespit edilir. İlacın damar içerisinde özgürce dolaşması halinde herhangi bir tıkanıklık olmadığı anlamına gelir. Yaklaşık 30-60 dakika içinde yapılan bu işlemde hasta herhangi ağrı yaşamaz. Bu yöntem radyasyon içerdiği için hamile hastalara kesinlikle yapılmaması gerekir. Zaten hamile hastalar gebelik sürecinde tedavileri mümkün olmadığı için bu işlemi doğum sonrası yaptırabilirler.

Doppler Ultrasonografi (Önerilir): Yukarıda yer alan eski yönteme göre daha gelişmiş olan Doppler ile herhangi bir yan etki olmadan daha kısa sürede derin toplardamarların durumu kontrol edilebilmektedir. Bildiğimiz ultrason cihazı ile benzer olmasına karşın Doppler sadece toplardamar ve atardamarların kontrolünü yapmaktadır. Uygulama öncesi bacağa kayganlaştırıcı jel sürülerek görüntüleme yapılır. Bu esnada hastaya ıkınma ve öksürme gibi işlemler yaptırılmaktadır. Çok kısa sürede doktorun merak ettiği bilgilere ulaşılır.

Doppler Ultrason Ücretleri Ne Kadar?
Muayene olduğunuz yere göre ücretleri değişmekle birlikte hiçbir ücret almadan muayene ve doppler çekimi yapan sağlık merkezleri de bulabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse IDEA Klinik tüm varis hastalarında ücretsiz muayene işlemine ek olarak doppler görüntüleme işleminden de herhangi bir ücret almamaktadır. Bu işi yapan diğer sağlık merkezlerinde ise SGK’lı hastalardan 150-200 SGK güvencesi olmayanlardan ise 300-400 TL alabilmektedir. Bu nedenle tercih ettiğiniz sağlık merkezi önem arz etmektedir.

Uygulanacak Tedavi Yöntemi Belirlenir
Yapılan kontrol işleminde derin toplardamarlarda herhangi bir tıkanıklık yoksa tedaviye engel bir durum olmadığı anlamına gelir ve sizdeki varislerin hangi yöntemle tedavi edilmesi gerektiğine karar verilir.

Derin Toplardamarlar Tıkalı İse Ne Yapılır?
Bu durumda kesinlikle varis tedavisi yapılmaması gerekir. Çünkü imha edilen damarın yerine geçecek olan derin toplardamarlar sağlıklı olmadığı için risk oluşur. Varisi tedavi etmeden önce derin ven trombozu tedavi edilmesi gerekir. Sorunun kaynağı genelde damarlarda oluşan pıhtı kaynaklı olabilmektedir. Çözümü ilaçlarla mümkün olup, bu sorunu aşınca varislerin tedavisi yapılmaktadır.

Varis Ameliyatı Ya da Ameliyatsız Tedaviler Uygulanır: Doktorunuz sizdeki soruna göre tedavi yöntemi belirleyecektir. Bu belirleme esnasında hizmet aldığınız hastane ya da kliniğin alt yapısı göz önünde bulundurulmaktadır. Kamu hastanelerinden hizmet almanız halinde büyük ölçüde tedaviniz ameliyat ile yapılacaktır. Çünkü çok fazla teknolojik cihaz bulunmaz. Bulunsa bile size uygulama sırası gelmesi aylar sürebilir. Bu nedenle tedaviler halen büyük ölçüde ameliyatlar ile damarın vücuttan çıkarılması şeklinde yapılıyor. Varis tedavisi konusunda gelişmiş merkezler ise ameliyatı çoktan terk etmiş olup, tüm varislerde sadece ameliyatsız yöntemler uygulamaktadır. Bunun için özellikle büyükşehirlerde hizmet veren varis tedavi merkezleri bulunmaktadır. Onlardan biride İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da sağlık merkezleri bulunan IDEA Kliniktir. Tüm varis hastalarında uyguladığı ameliyatsız yöntemler kadar ücretsiz muayene fırsatı ile dikkat çekmektedir. SGK’lı hastalara da hizmet veren idea tedavi ücretlerinde %50 indirim yapmaktadır.

Evet, arkadaşlar varis muayenesi ile ilgili aktaracaklarımız bu kadar olup, bir sonraki konumuzda ameliyatsız yapılan varis tedavi yöntemleri, yapılışı ve avantajlarına dair bilgileri paylaşacağız. Bu konuda sormak ve öğrenmek istediğiniz farklı hususlar olursa aşağıda yer alan soru ve yorum formundan iletebilirsiniz.

İçerik ve uzman bilgileri
Kontrol tarihi
Konu
Varis hastalarının muayene süreci incelenmiştir.
Doktor puanı
51star1star1star1star1star

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir