Home / Hastalıkla İlgili Detaylar / Varis Hastaları İçin Egzersiz Önerileri

Varis Hastaları İçin Egzersiz Önerileri

Sporun insan sağlığındaki önemi herkes tarafından az çok bilinmektedir. Bu yazımızda varis hastalarının yapması gereken egzersizlerden ve bu egzersizlerin faydalarından bahsedilecektir. Varis için yapılan egzersizler hastaların genel olarak daha dinç hissetmesinde de etkilidir.

Düzenli Yürüyüş Yapmak

Yürüyüş hiçbir ekipman gerektirmeden oldukça kolay uygulanabilecek ve verimli bir egzersiz türüdür. Birçok faydasının yanı sıra varis hastalığı içinde oldukça faydalıdır.

Yürüyüş bacak kaslarının çalışmasını sağlayarak kan dolaşımını kolaylaştırır. Bu sayede damarların genişlemesine ve kanın damarda birikmesine bağlı olarak oluşan varis ağrılarının hafiflemesini sağlar. Ayrıca düzenli yürüyüş yapılması varislerin ilerleme hızını da yavaşlatmaktadır.

Bisiklet Sürmek 

Bacak kaslarını çalıştırarak kan dolaşımını kolaylaştıran bir diğer egzersiz ise bisiklet sürmektir. Bisiklet sürme fırsatı olunmayan durumlarda ise sırt üstü yatıp ayaklar 45 derecelik bir açıya kaldırılarak pedal çevirme hareketi yapılabilir.

Elbette aktif olarak bisiklet sürülmesi daha etkili ve eğlencelidir. Ancak imkan olmayan durumlarda sırt üstü uzanarak pedal çevrilmesi de varis ağrılarının hafiflemesinde etkilidir.

Yüzme

Bisiklet sürme ve yürüyüşe ek olarak bacakları çalıştırarak varis oluşumunu yavaşlatan bir diğer egzersiz ise yüzmedir.

Yüzme bacak kasları dahil olmak üzere bütün kasların çalışmasını sağlamaktadır. Bu sayede hem varis oluşumu yavaşlatılır hemde kilo kontrol altına alınabilir.

Bacak kaslarının çalıştırılması kan dolaşımı kolaylaştırır bu sayede kirli kanın damarda birikmesi önlenir. Bu sayede varis kaynaklı ağrılar ortadan kaldırılır.

Ancak unutulmamalıdır ki bu tür egzersizler tedavi edici değil yalnızca varis ilerleme hızını yavaşlatıcı ve varis kaynaklı şikayetleri hafifleticidir.

A Harfi Egzersizi

A harfi egzersizi uygulaması kolay ve etkili bir egzersizdir.

Ayaklarınızın parmak uçlarını birleştirip topuklarını birbirinden uzaklaştırın ( a harfi gibi ). Parmak uçlarınız yerde sabitken topuklarınızın indirip kaldırın. Hareketin en az 10 kere tekrarlaması fayda sağlanması açısından önemlidir.

Ayaklarınızı topuk kısmından birleştirin ve parmak uçlarınızı birbirinden ayırın (v harfi gibi). A harfinde olduğu gibi parmak uçlarınız sabitken topuklarınızı indirip kaldırın. Aynı şekilde bu hareketi de en az 10 kez tekrar edin.

Aynı hareketi ayaklarınızı omuz genişliğinde açıp yine parmak uçlarınız sabitken topuklarınızı kaldırarak tekrarlayabilirsiniz.

A harfi egzersizi varis için en çok bilinen ve tavsiye edilen egzersiz türüdür. Buna ek olarak bacakların çalışmasını sağlayacak bütün egzersizler varis için faydalı olacaktır.

Oturarak Yapılacak Varis Egzersizleri

Varisin oluşmasında etkili olan sebeplerden birisi de uzun saatler oturmak ya da ayakta kalmaktır. Günümüz çalışma şartları ofis ortamında uzun saatler oturulmasına neden olabilmektedir. Uzun çalışma saatlerinde kısa molalar vererek odanın içinde dahi olsa birkaç adım atılması oldukça faydalı olacaktır. Elbette düzenli ve uygun sürelerde yapılan egzersizler hepsinden daha faydalıdır.

Birde oturduğunuz yerde kısa bir mola vererek kolaylıkla uygulayabileceğiniz varis egzersizleri bulunmaktadır.

Dödürme Egzersizi

Sandalyede veya koltukta otururken ayaklar ileri doğru uzatılır. Bu pozisyonda iken sağa ve sola dairesel hareketler yapılarak daire çizilir. Bu sayede bacak kasları çalıştırılabilir.

 Flex-Point Hareketi

Flex- Point spor yapan insanların aşina olduğu kavramlardır. Bacak kaslarının çalıştırılmasında oldukça etkilidir. Oturduğunuz yerde bacağınızı öne uzatarak ayağınızı flex-point yaparak bacak kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Hareketin 20-25 kez tekrar edilmesi faydalı olacaktır.

Flex parmak uçlarının bileğe doğru çekilmesi, point ise karşıya doğru uzatılmasıdır. 

Esneme Hareketi

Sandalyede otururken ayaklar omuz genişliğinde açılır. Parmak uçları sabitken topuklar indirilip kaldırılır. Bu sayede bacak kasları çalıştırılabilir.

Bahsedilen egzersizler yalnızca varis şikayetlerini azaltmak ve ilerlemesini yavaşlatmak içindir. Egzersizlerin tedavi edici bir yönü bulunmamaktadır. Varis damarlarda oluşan fizyolojik bir sorundur. Bu nedenle tedavisi ancak doktor müdahalesi ile mümkündür.

Hareketlerin doğru yapılışlarını Kalp Damar Cerrahi Op. Dr. Orhan Çoşkun tarafından hazırlanan videodan izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir