Home / Hastalıkla İlgili Detaylar / Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis Belirtileri Nelerdir?

Bazı hastalıklar uzun süre hiçbir belirti ve şikâyete neden olmadan aylar, yıllar boyunca ilerleyebilmektedir. O hastalıklardan biri de aynı zamanda sitemizin yayın konusu olan varislerdir.  Toplardamar ve kılcal damar genişlemesi olarak 2 grupta ele aldığımız hastalık ilk başlarda hiçbir olumsuzluğa neden olmaz. Bu nedenle kişi hastalığını ya fark etmez, ya da fark etse bile ilk zamanlarda can sıkıcı şikâyetlere neden olmadığı için görmezden gelinebilir. Tabii ki bu durum her daim böyle devam etmeyecektir. Hastalığın ilerlemesine bağlı olarak daha görünür ve artan şikâyetleri nedeniyle daha hissedilir hale gelecektir. Bu sayfada varis hastalığının nasıl anlaşılacağına dair bilgiler vereceğiz.

Bacaklarda Ağrı ve Kramp

Kılcal Varisler Nasıl Anlaşılır?
Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi hastalık toplardamar ve kılcal damar genişlemesi şeklinde ayrılmaktadır. Kılcal damar problemi ciddi bir hastalık olmayıp, daha çok estetik yönden kötü görünüm ve ilerleyen zamanlarda sızlamaya neden olur. Kılcal varis belirtilerine baktığımızda anormal damar görünümleri ile kolayca ayrışmaktadır. Bacak ve yüz bölgesinde görülen kılcal damar kalınlığı 1 ile 2,5 mm arasında değişen örümcek ağına benzer kırmızı ve mor damar yapıları görünür hale gelmektedir. Uzak mesafeden bile dikkat çektiği için genelde etek giyen kadınlar sıkıntı yaşamaktadır. Aynı şekilde yüzümüzü n yanak ve burun bölgesinde ortaya çıktığı için yine dikkat çekici bir hal almaktadır. Konuştuğunuz insanların dikkatini çekecek gözlerinin sizdeki kılcallara odaklanmasına neden olacaktır. Bu durum haliyle kişinin rahatsız olmasına neden olmaktadır.

Toplardamar Genişlemesi Nasıl Anlaşılır?
Hastalığı basitten riskliye doğru ayırarak bulgu ve belirtilerini incelemeye devam ediyoruz. En çok üzerinden durduğumuz ve asıl varis hastalığı olarak kabul ettiğimiz toplardamarlarda genişleme belirtileri kılcal damarlara göre biraz daha fazla olmaktadır. Hastalığı anlamak için yine cilt üzerinde anormal damar görünümlerine bakmak gerekir. Çünkü doktorlarda muayene esnasında ilk olarak cildi gözle kontrol etmektedir. Hazırsanız varis belirtilerine kısa başlıklar halinde bakalım.

Damarlarda Şişlik: Varis hastalığı büyük ölçüde bacaklarda görüldüğü için baldırlardan aşağısını sürekli gözetim altında tutmalıyız. Pe ki böyle bir şeyi yapıyor muyuz? Yok denecek kadar az ya da hiç diyebilirim. Bu kanıya varma nedenim komando adaylarının sağlık taramasında karşılaştığım sonuçlardır. Bir dizi sağlık taramasından geçen komandolarımız aynı zamanda varis hastalığı içinde kontrolden geçmektedir. Çünkü varisi olan askerlerimiz komando olamamaktadır. Kalp ve damar cerrahisi alanında uzman hekim askerlerin bacaklarına 2-3 metre uzaktan bakarak bile damarlardaki genişlemeyi fark edebilmektedir. Varis tespit edilen asker haliyle şaşkın bir durum içerisine girmektedir. Çünkü bacağındaki o anormal görünümü büyük ölçüde ilk defa doktorun teşhisi ile fark etmektedir. Bu durum sadece Mehmetçikler için geçerli değil, doktora farklı bir şikâyet ile gittiğinizde doktorunuz sizdeki anormal damar görünümünü görerek sizi uyarmaktadır. Örnek vermek gerekirse kadınlarda görülen vajinal varisleri ele alalım.

Vajinal Varisler Tesadüfen Fark Edilir: Varis hastalığı bacaklarda sık görülmesine karşın kadınlarda farklı olarak cinsel organda da görülmektedir. Gebelik sürecinde sık görülen bu durumun teşhisi genelde kadın doğum uzmanının yaptığı farklı muayeneler sonucunda görülür. Doktorunuz sizi kalp ve damar cerrahisi uzmanına muayene olmanız konusunda yönlendirecektir. Bu durum gösteriyor ki varis hastalığını anlamak için gerekli bulgu ve belirtilere çok fazla dikkat etmiyoruz. İlk dikkat edilmesi gereken belirti damarların şişliğe neden olmasıdır. Baldırlardan aşağı dikkatlice bakarak cilt dışına taşan yapıları gözetleyin.

Yorgunluk Hissi: Varis hastaları güne başladıklarında oldukça enerjik olmalarına karşın kısa sürede yorgunluk hissiyatı ile karşı karşıya kalırlar. Özellikle ayakta durmayı gerektiren işi olanlarda ayaklarını bir yere koyma ya da oturma isteği oluşur. Bu durum insanların çoğu zaman hijyenik olmayan yerlere bile oturmasına neden olur.

Bacaklarda Ağrı: Hastalarda en sık görülen şikâyetlerden biride ağrı olup, özellikle ilerlemiş toplardamar genişlemeniz varsa gün içerisinde başlayan ve akşama doğru artarak devam eden ağrı ile karşı karşıya kalırsınız. Tabii ki bacaklarda ortaya çıkan ağrıların tek sebebi varis değildir. Dilerseniz bacaklarda görülen ağrıya neden olan diğer hastalıklara bakalım.

Bacak Ağrısına Neden Olan Hastalıklar: Evet arkadaşlar bacaklarınızda ağrı problemi varsa 20’den fazla sorun ve hastalık akla gelmektedir. İlk akla gelen husus burkulma ve bacaklarımıza aldığımız darbeler akla gelmektedir. Böyle bir sorun yaşamadıysanız sorunun kaynağı toplardamarlar kadar atardamarlarda olabilmektedir. Bu nedenle doktorlar kısa adı PVD olan (Periferik Vasküler Hastalığı) dikkate alacaktır. Sorunun kaynağı damarlarda biriken yağın tıkanıklığa neden olmasıdır. Aynı şekilde kısa adı DVT olan (Derin Ven Trombozu) damarlarda bekleyen kanın pıhtılaşmasına bağlı olarak kalça kısmında ağrılara neden olmaktadır. Bir diğer önemli neden ise Siyatik hastalığı olup, sinirlerle ilgili bir durumdur. Omurilikten başlayan siyatik sinirleri kalçadan geçerek dizlere kadar uzanmaktadır. En duyarları sinirlerden biri olduğu için bacak ağrısına neden olan durumlardan biridir. Bunun gibi 20’den fazla neden bulunmaktadır. Aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak bacak ağrısına neden olan faktörleri görebilirsiniz. https://www.healthline.com/symptom/leg-pain

Varis Ağrısı Nasıl Geçer: Peki yaşanan ağrının varis kaynaklı olduğunu nasıl anlayacağız? Bunun için yapacağımız bir dizi test hem sorunu anlamaya hem de doğal bir şekilde ağrıdan kurtulmanızı sağlayacaktır. İlk yapmanız gereken günlük düzenli yürüyüş olacaktır. Ağrı esnasında ya da ciddi anlamda güneş olmayan herhangi bir saatte 30-60 dakika tempolu yürüyüş yapmanız ağrının ortadan kalkmasına neden olacaktır. İşte bu durumda sorun varis hastalığı olarak değerlendirilir. Çünkü yürüyüş esnasında bacak kasları da çalışarak kan akışını düzenlemektedir. Yürüme imkânı olmaması halinde ise bu sefer yere uzanarak bacaklarımızı 20-30 cm yukarıda tutmak gerekir. Bunu rahat bir şekilde yapabilmek için bacağınızın altına 1-2 yastık koymak yeterlidir. Kan akışının kolaylaşacağı bu durum yine bacak ağrılarının geçmesine neden olacaktır. Özellikle yatarken bacakların altında yastık koyarsanız sabah daha rahat ve huzurlu bir şekilde uyanırsınız. Bu uygulamaları düzenli hale getirmeniz halinde şikâyetleriniz azalacaktır.

Kaşıntı: Varis belirtilerinden biride kaşıntı olup, vücudumuzun büyük bir bölümünde sürekli görüldüğü için çok fazla ciddiye aldığımız söylenemez. Oysaki basit bir cilt hassasiyeti olabileceği gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilmektedir. O nedenle 1 haftadan daha uzun süren kaşıntıların nedenini araştırmak gerekir. Varis hastalığına bağlı kaşıntı kirli kanın damarlarda beklemesine bağlı ortaya çıkar ve ciddi anlamda kaşınma isteği oluşturmaktadır. Öyle ki hastalar kaşıyarak kanamalara neden olmaktadır. Tabii ki bacak ağrılarında olduğu gibi kaşıntının da tek nedeni varis olmamaktadır.

Bacaklarda Kaşıntıya Neden Olan Faktörler: Hazır konu kaşıntıdan açılmışken biraz detaylarına bakalım. İnsan derisi sadece koruyucu bir tabaka olmayıp, aynı zamanda sağlığımızı tehdit eden unsurları algılayacak sinirlerle donatılmıştır. Tehlikenin durumuna göre bu sinirler beyine sinyal göndererek ağrı ve kaşıntıya neden olmaktadır. Yani her kaşıntının nedeni hastalık olmayabilir. Bu nedenle bacakta en sık görülen kaşıntı nedenleri arasında yetersiz hijyen koşulları ilk sırada yer almaktadır. Devamında ise karşımıza Keratosis Pilaris dediğimiz hastalık çıkmaktadır. Deri içinde yer alan kıl kanalında ölü hücrelerin artması sonucu ortaya çıkmaktadır. Biriken ölü hücreler kanalı tıkayarak kaşıntıya neden olmaktadır. Bu sorun sadece bacaklarla sınırlı kalmadan kollarda da görülmektedir. Bir diğer önemli nedeni ise folikülit dediğimiz kıl kökü iltihabıdır. Düzensiz ilaç kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan folikülit yine en sık görülen kaşıntı nedenlerinden biridir.

Kaşıntı Kremi Pruzon Kullanın: Yaşadığınız kaşıntı probleminden kurtulmak için ilk olarak bu soruna neden olan hastalığı bulmalı ve ortadan kaldırmalısınız. Bunu yapmak için yeterli zamanınız yoksa en azından kaşınma hissini ortadan kaldırarak daha fazla sorunlara neden olmamalısınız. Çünkü kaşırken ortaya çıkan cilt hasarları daha büyük sorunlara neden olmaktadır. Yaşadığınız kaşıntı problemini ortadan kaldırmak için günümüzde kortizon içeren kremler kullanılmaktadır. 1 Haftadan uzun süreli kullanımlarda ciddi yan etkisi bulunan kortizon yerine bitkisel içeriği ile Pruzon krem kullanmanızı öneriyoruz. Ürünle ilgili detaylara aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. http://www.kasintikremi.com/pruzon/

Gece Krampları: Varis hastalarında sık görülen şikâyetlerden biride gece insanı uykusundan uyandıran kramp problemi olmaktadır. Sorun aslında kaslarla alakalı olmasına karşın toplardamar genişlemesi olan hastalarda daha sık görüldüğü bilinmektedir. Kasların istem dışı kasılmasına bağlı olarak ortaya çıkan kramp birkaç saniye olabileceği gibi birkaç dakika boyunca dayanılmaz ağrılı bir şekilde sürebilmektedir. Nedenleri arasında kasların fazla kullanılması başı çekse de aynı şekilde yeteri kadar su tüketilmemesi ve magnezyum ve potasyum gibi önemli minerallerin eksikliği de kişide kramp nedeni olmaktadır. Varis hastalarında görülmesinin nedeni toplardamarlarda bekleyen kirli kanın oksijenden tamamen yoksun olmasına bağlanmaktadır. Bu sorunu aşmak için günlük düzenli yürüyüş ve egzersizler yapmanız önerilmektedir.

Ciltte Renk Değişimi: Hastalık ilerledikçe yeni belirtiler ortaya çıkmaktadır. Onlardan biride cildin renginde değişiklik meydana gelmesidir. Koyu renge doğru geçen yaşan cilt aynı zamanda nemini kaybederek daha kuru bir hal almaktadır.

Kanama: Genişleyen damarların esnekliği sınırsız olmayacağı için bir noktadan sonra artık çatlamalara ve buna bağlı olarak kanamalara neden olacaktır. Kanamayı durdurmak için tampon yapmak gerekir. Kanama atardamarda olmadığı için çok şiddetli olmayacaktır.

Bacak Yaraları: Son aşama ise kanamaya bağlı ortaya çıkan yaralar olacaktır. Maalesef artık yolun sonuna geldiğinizi göstermektedir. Çünkü bu sorunun nedeni varis ülseri ile alakalıdır.

Evet değerli arkadaşlar varis belirtilerine dair sizlere bilgi vermeye çalıştım. Eksik ve hatalarım varsa özür dilerim. Sizlerin merak ettiği hususlara yanıt veremediysek lütfen bizi bağışlayın. Aşağıda yer alan soru ve yorum formundan cevabını merak ettiğiniz soruyu sorabilirsiniz. Kalp ve damar cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Hasan Berat Cihan sorularınıza yanıt vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir