Home / Hastalıkla İlgili Detaylar / Varis Ameliyatı Kesin Çözüm mü?

Varis Ameliyatı Kesin Çözüm mü?

Birçok hastalığın tedavisinde olduğu gibi varis tedavileri de uzun süre sadece ameliyat ile yapılmıştır. 1998 Yılına gelindiğinde ise ameliyatsız tedavi olarak kabul gören Endovenöz Lazer Ablasyonu (EVLA) geliştirilmiştir. Lazer cihazı ve ultrason eşliğinde yapılan EVLA ve sonrasında geliştirilen EVRFA ve Skleroterapi (köpükle varis tedavisi) ameliyatı gereksiz hale getirmiştir. Çünkü son gelişmelerle birlikte tüm varisler ameliyatsız yöntemlerle %100 başarılı olarak tedavi edilmektedir. Ameliyat gereksiz hale gelmesine karşın hasta yoğunluğu fazla olan kamu hastanelerinde devam etmektedir. Bu sayfada varis tedavisinde uygulanan ameliyatlar ve nasıl yapıldıklarında dair bilgilere yer vereceğiz.

Kapakçık Onarımı
İlk ele alacağımız yöntem sanırım ilk denenen ameliyatlarından biridir. Kapakçık onarımı adı verilmesinin nedeni varise neden olan toplardamar içerisinde yer alan kapakçıklarla alakalıdır. Kirli kanın geri kaçmasını önleyen kapakçıklar bozulması ile toplardamar genişlemesi dediğimiz varis hastalığı ortaya çıkmaktadır. Bu sorunun önüne geçmek için geliştirilen kapakçık onarımı daha çok nakil şeklinde yapılmaktadır. Yani sorunlu kapakçık yerine vücudumuzda alınan sağlam kapakçık nakil edilmektedir. Bunun için kol bölgesindeki toplardamarlar kullanılır. Koltuk altından yapılan kesi ile kollardaki toplardamarlara ulaşılır. Oradan sağlam kapakçık olan damar alınır ve koldaki toplardamar uç uca dikilir. Sonra bacaklara geçilerek alınan sağlam kapakçık bacaklardaki toplardamara eklenir. Ama artık yapan yok denecek kadar az diyebilirim. Çünkü arzu edilen başarıyı hiçbir zaman elde edememiştir. Yapılan uygulamalarda %100 tekrarlama görüldüğü için tarih olmuştur.

Stripping (Damarı Sıyırma)
Evet, arkadaşlar uzmanlar kapakçık onarımından beklenen etkiyi göremedikleri için farklı bir arayış içine girmiş ve hastanın daha fazla sıkıntı çekmemesi için sorunlu damarı vücuttan ayırmayı (çıkarmayı) uygun görmüşlerdir. Bunun için geliştirilen striping (sıyırma) uygulaması halende devam etmektedir. Baştanda belirttiğim gibi teknolojik alt yapısı olmayan sağlık merkezlerinde uygulanışı devam etmektedir. Yoksa alt yapısı ve yeteri kadar uzmanı olan sağlık merkezlerinde tüm varisler ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilmektedir. Stripping yapılışına bakacak olursak öncelikle kasık bölgesinde yapılan kesi ile damara ince bir tel sokulduğunu görürsünüz. Bu tel sorunlu damar boyunca iletilmekte olup, genellikle bilekleri n olduğu hizadan dışarı çıkarılmaktadır. Sonrasında telin ucuna sorunlu damar bağlanarak telin giriş noktası olan kasıklardan geri çekilmektedir. Geri çekilen tel ile birlikte damar vücuttan ayrılarak çıkarılmaktadır.

Hooks (Kanca ile Damarı Çıkarma)
Damarı vücuttan ayırma işlemi yapan bir diğer ameliyat ise hook venektomi dediğimiz yöntemdir. Kanca anlamına gelen hook bir tür alet olup, küçük kesi yaparak oradan damar kanca ile çekilerek çıkarılmaktadır. Yani yukarıdaki uygulamadan pek farkı olmayıp, sadece kesi oranı daha küçük olmaktadır.

Pake Eksizyonu (Küçük Kesiler)
En son geliştirilmiş yöntemlerden biri olup, en avantajlıları olduğu söylenebilir. Çünkü büyük kesiler yapmak yerine sorunlu damarın bir ya da birçok noktasından 2-3 mm kesi ile damar çıkarılmakta ya da bağlanmaktadır. Kesiler küçük olması nedeniyle dikiş atmaya gerek yoktur. Bu şekilde tedavi sonrası dikiş ya da kesik izi kalmayacaktır.

Varis Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Yukarıda belirtilen tüm uygulamalar hastane ve ameliyat ortamında genel ya da lokal dediğimiz sınırlı uyuşturma yapılır. Bununla birlikte işlemin tamamlanması hastalığın yoğunluğuna göre değişmekle birlikte 1 ile 4 saat arasında değişmektedir. Çünkü her insanda hastalığın durumu ve yaygınlığı farklıdır. Aynı şekilde doktor tecrübesi de sürenin değişmesine neden olacaktır.

Kaç Günde İyileşir?
Sorunun cevabı yine aynı şekilde uygulanan yönteme göre değişmektedir. Stripping ile birkaç cm kesi yapılırken pake eksizyonunda kesiler milimetrik olarak yapılmaktadır. Buna göre hastanın tam olarak iyileşip eski haline dönmesi 20 gün ile 2 ay arasında değişmektedir.

Varis Ameliyatı Sonrası Nasıl Bir Süreç Yaşanır?

Birçoğu genel anestezi ile yapıldığı için hasta ameliyat sonrasında 1-5 gün aralığında hastanede yatması gerekebilir. Bu aşamadan sonra hasta taburcu edilir. Fakat tam olarak iyileşmediği için 20 güne kadar evde istirahat etmesi gerekir. Bunun için doktorunuz zaten çalışamaz raporu verecektir. Kişi bu süreci evde istirahat ederek geçirmesi gerekir. Çünkü ameliyat sonrası ayakta durmak sakıncalıdır.

Bandaj Ya da Varis Çorabı Kullanmanız Önerilir!
Tüm varis ameliyatları sonrası hastanın kısa sürede sağlığına kavuşması ve kanamanın önüne geçmek için doktor tarafından bandaj sarılır. Ya da benzer işlevi gösteren varis çorabı giydirilir. Doktorunuz ne kadar süre bandaj ya da çorapla zaman geçirmenizi belirtecektir. Bacaklarınızı sıkması sizi biraz rahatsız etse de onun etkisi damarları toplaması ile mümkündür. Yoksa normal çoraptan hiçbir farklı kalmaz.

Bacaklarda Şişlik ve Morluklar Beklenen Bir Durumdur
Tüm ameliyatlarda olduğu gibi ameliyatsız yöntemlerde de çoğu zaman şişlik ve morluklar oluşur. Tabii ki ameliyatlarda sorun boyutu biraz daha büyük olduğu için iyileşme süreci biraz zaman alacaktır. Yapılan uygulamaya göre ortaya çıkan şişliklerin 2-3 hafta içerisinde minimum düzeye inerek kaybolması beklenir. Morlukların geçmesi ise biraz daha zaman alacaktır. Cilt altında kanamanın neden olduğu morluklardan kurtulmak için yaklaşık 2 aylık bir süreç geçmesi gerekir.

Ağrılara Katlanmak Gerekir
Ameliyat sonrası en sık görülen şikâyetlerden biride ağrı olup, bundan kaçmak mümkün değildir. Fakat doktorun önerdiği ağrı kesiciler ile rahatlatıcı etkiyi görürsünüz. Yaşadığınız ağrılar muhtemelen 15-20 günlük süreçte tamamen ortadan kalkacaktır.

Banyo Yapmak İçin Acele Etmeyin
Ameliyat sonrası en sıkıntılı süreç banyo yapmaktır. Aynı şekilde varis hastalarında da yapılan yönteme göre 2 ile 12 gün arasında banyo yapılması yasaklanır. Bu süreyi en iyi doktorunuz belirleyecektir. Genelde dikişler alınana ya da kendi kendine eriyene kadar banyo yapılmasını önermez. Çünkü banyo esnasında kesilen yerlerden mikrop kapmanız muhtemel olacaktır. Bu nedenle dikişlerin kaynaması beklenmelidir.

Pansuman Yaptırmak Gerekir
Kesi ile yapılan tüm cerrahi müdahalelerde olduğu gibi varis ameliyatı sonrası belirti süreçte pansuman yapmanız ya da doktorun önerisine göre sağlık merkezlerinde yaptırmanız gerekir. Pansuman yaptırma süreci genelde dikişler alınana kadar devam etmektedir. Yani maksimum 10-15 günlük süreç yeterli olmaktadır. Dikişler alındıktan sonra gerek kalmayacaktır.

Spor Yapmak İçin 3-4 Ay Beklemelisiniz
Ameliyat sonrası hastalara yukarıda da belirttiğim gibi 10-20 gün yatak istirahati verilir. Yani bu süreci yatarak, uzanarak geçirmesi gerekir. Bu süreçten sonra yürümeye ve basit aktiviteler yapmaya başlaması gerekir. Spor yapmak içinse 3-4 aylık bir süreç geçmesi gerekir. Bu süreyi doktorunuza danışmanız daha iyi olacaktır. Bazı hastalar da spor yasağı olabilmektedir.

Varis Ameliyatı Olmak Gerekir mi?

Sürekli belirttiğim husus varis ameliyatı olmak zorunda değilsiniz. Çünkü tüm varisler ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Fakat yaşadığınız yer, hizmet aldığınız sağlık merkezi bu imkânları sağlaması gerekir. Kamu yani devlet hastanelerinde maalesef ameliyatsız tedavileri henüz bulmanız mümkün değildir. Bu nedenle insanlar ister istemez ameliyata razı olmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyükşehirlerde yaşıyor ya da gelme imkânınız varsa buralarda ameliyatsız yöntem uygulayan merkezleri bulabilirsiniz. Onlardan biride IDEA Klinik olup, sadece 10-30 dakika gibi kısa sürede ameliyatsız ve ağrısız olarak sağlığınıza kavuşursunuz. Hastanede yatma vs gerekmediği için aynı gün tedavi olarak geri dönebilirsiniz.

Hangi Bölüm Yapar?
Ameliyatsız tedavilerde kalp ve damar cerrahisi ilgilenirken ameliyatlarda tecrübesi olan genel cerrahi uzmanları da yapmaktadır. Çünkü onların işi büyük ölçüde ameliyat yapmaktır.

Uygulama Riskli mi?
Cevabı en çok merak edilen sorulardan biri olup, riskten kasıt tabii ki nedir? Onu bilemiyorum. Şuana kadar varis ameliyatından ölümcül vakıalar çıktığını görmedim ama tabii ki çeşitli riskleri vardır. Ağrı, kanama, iltihap, korluk, iyileşme sürecinin gecikmesi ve tekrarlaması ciddi risklerdir. Çünkü alternatifi olan ameliyatsız tedavilerde bunların hiç birisi yaşanmaz. Bu nedenle risk almaya gerek yok diye düşünüyorum.

Varis Ameliyatı Kesin Çözüm mü?
Maalesef arkadaşlar kesin çözüm değildir. Zaten ameliyat olanlarında 2-3 sene sonra tekrarladı vs şeklinde şikâyetlerini görürsünüz. Aslında sorun tekrarlama değil de ameliyat edilmeyen, edilemeyen varislerdir. Örnek siz şuan tedavi olurken oldukça kalın varislerinize işlem yapılır. Ama bunun dışında henüz ameliyat edilmeye uygun olmayan ince ve orta dereceli damar genişlemeleri de olmaktadır. Bunlara müdahale edilemediği için tam anlamıyla tedavi yapılmış sayılmaz. Bırakılan bu ince ve orta dereceli varisler haliyle büyümeye devam edecek ve 2-3 yıl sonrasında onlarda ameliyat gerektiren kalın varisler haline gelecektir. İşte bu nedenle kesin çözüm değildir. Ameliyatsız tedavilerde bu sorun ortadan kaldırılmış olup, kılcal damarlar dâhil olmak üzere tüm varisler aynı anda tedavi edilir. Bu şekilde kesin çözüm olduğu söylenebilir.

Varis Ameliyatı Hangi Mevsimde Yapılmalı?
İnsan sağlığına kavuşmanın ayı ya da mevsimi yoktur. En erken süreçte çözüm aramalısınız. Ne kadar erken davranırsanız o kadar basit tedavi yöntemleri uygulanacağı için yaşayacağınız sıkıntı ve şikâyetlerde az olacaktır. Yani yılın 12 ayı istediğiniz zaman tedavinizi yaptırabilirsiniz. Bu ameliyat olur, ameliyatsız tedaviler olur, hiç fark etmez. Sadece hamile hastalarda tedavi mümkün olmayacağı için onlar doğum sonrasını beklemesi gerekir.

Ameliyat İzi Kalır mı?

Özellikle kadın hastaların en çok merak ettiği hususlardan biri olup, etek giyen hanımların canını sıkan bir durumdur. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi dikiş atmayı gerektiren varis ameliyatlarında da iz kalacaktır. Bu nedenle daha çok kesi ya da dikiş gerektirmeyen pake eksizyonu ya da ameliyatsız yöntemleri tercih etmelisiniz. Net bir rakam verme imkânım olmasa bile 5.000 ile 20.000 TL arasında bir rakam karşınıza çıkabilir.

Varis ameliyatı

Son söz olarak daha ekonomik ve daha avantajlı olan ameliyatsız varis tedavi yöntemlerini tercih etmelisiniz. Sitemizde aradığınız tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimizi bir kez daha iletmek istiyorum.

İçerik ve uzman bilgileri
Kontrol tarihi
Konu
Varis tedavilerinde uygulanan ameliyatlar kesin çözüm olup, olmadığı üzerinde duruldu.
Doktor puanı
51star1star1star1star1star

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir