Home / Hastalıkla İlgili Detaylar / Toplardamar Genişlemesi Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Toplardamar Genişlemesi Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi varis hastalığı toplardamarlar ya da kılcal damarların genişlemesi halidir. Bazı insanlarda her iki durum birden görülebilir. Kılcal damarlar estetik kusur olarak kabul edilirken, toplardamarın genişlemesi ise asıl varis hastalığını oluşturur ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Toplardamar Genişlemesi Nedir?
Başlıkta da belirtildiği gibi toplardamarların genişlemesi ve cilt üzerinden şişlik şeklinde belirgin hale gelmesidir. Tabii ki sorun sadece kötü görünümden ibaret olmayıp, ağrı, kaşıntı, kramp, kanama ve hatta bacaklarda iyileşmesi zor yaralarla varis ülserine neden olmaktadır. Bu tür sorunları yaşamamak için tedavi olmak gerekir. Yazının devamında tedavisine dair geniş kapsamlı bilgilere yer vereceğiz.

Damar kapakçıklarının bozulması

Damarlar Neden Genişler?
Varis nedenleri olarak da ele alabileceğimiz bu soruya başlıklar halinde cevap vereceğiz. Sorunun kaynağında toplardamarlar içerisinde yer alan kapakçıkların bozulması görülmektedir. Kapakçıklar toplardamar içerisinde yer alan kirli kanı kalbe pompalama ve geri kaçırmamakla görevlidir. Bozulması halinde toplardamar genişlemesi dediğimiz orta ve kalın varisler ortaya çıkmaktadır. Pe ki kapakçıklar neden bozulur, bozulmasına neden olan faktörler nelerdir?

Damarlarda Oluşan Aşırı Basınç Kapakçıkların Bozulmasına Neden Olur: Evet arkadaşlar kapakçıkların bozulmasına neden olan faktör ise toplardamarlar içerisinde oluşan basınçtır. Daha anlaşılır halde anlatmak gerekirse kirli kan temizlenmek ve yeniden kullanılır hale gelmek için kalbe doğru zorda olsa gelmeye çalışmaktadır. Fakat oluşan basınç kanın geriye doğru ittirmektedir. Zaten zor olan bacaklardan kalbe doğru çıkış bu şekilde daha zor ve hatta kapakçıkların bozulması ile imkânsız hale gelmektedir.

Uzun Süre Ayakta Durmak, Çalışmak Damarlardaki Basıncı Artırır: Evet arkadaşlar kapakçıkların bozulmasına neden olan aşırı damar basıncı en çok ayakta uzun süre durmak ya da sabit bir bölgede çalışmak ile meydana gelmektedir. Tabii ki sorunun tek nedeni bu değildir. Aynı şekilde tam tersi bir neden olan uzun süre oturmak, oturarak çalışmak da aynı soruna hizmet etmektedir. Bunların dışında fazla kilo, gebelik ve genetik olarak damar duvarlarının zayıf olması soruna neden olmaktadır.

Uzun Süre Sabit (Hareketsiz) Kalmaktan Kaçının: Çalışan, üreten bir millet olduğumuz için ayakta ya da mesleğimize göre oturarak günlük en az 8 saat süre geçiriyoruz. Varis olmamak için mesleğimizi değiştirmek pek mümkün olmasa da alacağımız önlemlerle riski azaltmak mümkündür. Bunun için yapılması gereken uzun süre sabit durmaktan kaçınılmalıdır. Sabit durmaktan kastım sadece ayakta durmak, çalışmak değil, aynı şekilde oturmak, oturarak çalışmaktır. Çünkü siz durduğunuzda bacak kasları da duracak ve kan akışı zorlaşacak hatta bir noktadan sonra bekleme aşamasına geçecektir.

2 Dakikalık Bile Olsa Yürüyüşler Yapın: Uzun süre sabit durmanın önüne geçmek için 30-60 dakika zaman aralıklarında sabit durduğunuz yerden ayrılarak 2-5 dakika arasında kısa yürüyüşler yapmanız önerilmektedir. Vaktiniz varsa özellikle akşama doğru havanın serinlediği (aşırı güneşin) olmadığı saatlerde 30-60 dakika yürüyüş yapmanız daha muhteşem olacaktır. Çünkü varis hastalığı daha çok yürüyüş yerine araç kullanımı yaygınlaşan toplumlarda sık görülmektedir. Varis olmamak ya da varsa şikâyetlerin azalması için en doğal çözüm yürüyüş yapmanız olacaktır. Çünkü yürüyüş esnasında tüm kaslar gibi bacak kasları da harekete geçerek kanın akışını kolaylaştırmakta ve damarlarda oluşan basıncı ortadan kaldırmaktadır.

Toplardamar Genişlemesi Nasıl Anlaşılır?
Bu soruya da varis belirtileri sayfasında geniş bir şekilde cevaplar verilmiş olup, burada da yine özet bilgiler aktaracağım. Yukarıda yer alan korunmaya yönelik önlemler her zaman etkili olmayıp, sizi koruyamayabilir. Tabii ki siz yine de önlem almayı ihmal etmeyin.  Ola ki işe yaramadı ve bir şekilde varisler oluşmaya başladı, bunu nasıl anlayacağız? Bunun içinde dikkat edilmesi gereken birçok etken bulunmaktadır. Yazının devamında bu hususları adım adım karşımıza çıkan haliyle başlıklar olarak göreceğiz.

Bacaklarda Şişlik Benzeri Yapılar Oluşur: En sık bacaklarda görülen toplardamar genişlemesi (varis hastalığı) ilk etapta şişlik görünümü ile ortaya çıkar. Baldırlardan bileklere kadar herhangi bir yerde pürüzsüz olması gereken cildin belirgin bir şekilde şişlik hali almasıdır. Bunun nedeni genişleyen damarların cilde baskı yapması ve cilt dışına taşar hale gelmesidir. Bu şişlik görünümü 3-4 mm’den 2-3 cm’ye kadar değişebilmektedir. Yani başparmak kalınlığında kıvrımlı şişlikler görülebilir. Zaten doktora muayene olduğunuzda ilk dikkat edilen bacaklarda bu anormal görünümlerdir. Sonrasında sizlerin aktaracağınız şikâyetlere göre değerlendirme yapılır.

Günün İlerleyen Saatlerinde Başlayan ve Giderek Artan Bacak Ağrıları: Bir diğer belirti ise hastaların en çok yakındığı şikâyetler arasında yer alan bacak ağrılarıdır. Birçok nedeni olmasın karşın varis hastalarında daha sık görülmektedir. Varis ağrıları daha çok günün ilerleyen saatlerinde başlarlar. Yani hasta sabah uyandığında sorunsuz ve şikâyetsiz bir şekilde güne başlar ve bu şekilde devam edemez. Çünkü çok çabuk yorgunluk hissi oluşur ve yerini şiddeti giderek artan ağrılara bırakır. Yaşadığınız ağrının toplardamar genişlemesi ile alakalı olup, olmadığını anlamak için ağrı esnasında hareketsiz kalmak yerine tam tersini yapın ve yürüyüşe başlayın. Bir noktadan sonra ağrınızın geçtiğini fark ederseniz işte o varis kaynaklı bir ağrıdır. Çünkü yürüyüş esnasında bacak kaslarının çalışması kan akışını hızlandırır ve şikâyetleri azaltır. Yürüyüş yapma imkânı olmayanlar ve geç saatlerde ise evinizde uzanarak bacaklarınızı vücudunuzdan yani kalp seviyenizden biraz yukarıda tutmaktır. Bunu zahmetsiz yapmak için bacaklarınızın altına 20-30 cm yükseltecek kadar yastık ya da benzeri bir şey koyabilirsiniz. Bu şekilde yine ağrınız geçecektir. Özellikle bu şekilde yatarsanız sabaha çok huzurlu uyanırsınız.

Gece Krampları İle Uykunuzdan Uyanabilirsiniz: Varis hastalarında görülen bir diğer belirti ve şikâyet ise kramp olup, aslında bir tür kas problemi yani damarlarla alakalı olmamasına karşın varis hastalarında daha sık görüldüğü bilinmektedir. Bacak kaslarının istemsiz bir şekilde kasılmasına bağlı olarak birkaç saniye ya da bir dakika gibi dayanılmaz can yan yanmasına neden olur. Tabii ki sorunun tek kaynağı varisler olmayıp, aynı şekilde kasların çok fazla kullanılması, vücudun susuz ve elektrolikitlerden yoksun kalması kramp problemini ortaya çıkarmaktadır.

Bacak Kaşıntılarının Nedeni de Varis Olabilir: Toplardamar genişlemesinin bir diğer belirtisi ise varisli damarların olduğu yerde ortaya çıkan çok şiddetli kaşıntı isteğidir. Bunun 3 nedeni olabilmektedir. Cildinize yapılan bakteriyel saldırı ile beyin uyarılır ve kaşıntı isteği oraya çıkar. Aynı şekilde genişleyen damarların cilt altında bulunan sinirlere baskı yapması ve en sık görülen neden ise kalbe gitmesi gereken kirli kanın toplardamarlarda beklemesine bağlı oluşan kaşıntılardır. Tabii ki her kaşıntı varis ile alakalı olmayıp, yetersiz hijyen, cilt kuruluğu gibi dermatolojik sorunlarda görülebilmektedir.

Toplardamar Genişlemesi Nasıl Geçer?
Ortaya çıkan sorundan kurtulmak için cevabı merak edilen sorulardan biri varisten nasıl kurtulacağımızdır. Öncelikle hastalığın yapısal bozukluk nedeniyle olduğunu bilmelisiniz. Yapısal bozukluğu olan sağlık sorunlarında kendi kendine geçme durumu neredeyse imkânsızdır. Aynı durum toplardamar genişlemesi içinde geçerlidir. Hamilelik döneminde hormonal dalgalanmaya bağlı ortaya çıkan kılcal damarlar doğum sonrası 2-3 ay içerisinde geçerken gebelik esnasında oluşan orta ve kalın toplardamar genişlemeleri hiçbir şekilde geçmeyecektir. Geriye tek çözüm yolu kalıyor o da tedavi olmaktır. Bir sonraki konumuzda bu sorundan kurtulmanız için gerekli tüm detayları bulacaksınız.

İçerik ve uzman bilgileri
Kontrol tarihi
Konu
Yazının geneline bakıldığında insanları varis hastalığı hakkında bilgilendirme yapılmıştır.
Doktor puanı
51star1star1star1star1star

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir