Home / Hastalıkla İlgili Detaylar / Kılcal Damar Genişlemesi Sizi Korkutmasın

Kılcal Damar Genişlemesi Sizi Korkutmasın

Damarsal hastalıklar arasında en sık karşılaştığımız varis hastalığı görüldüğü yere göre kılcal damar çatlaması ya da toplardamar genişlemesi olarak anılmaktadır. Bu ayrım oldukça önemli olup, ikisi arasında ciddi farklılıklar bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse kılcal damarlar estetik sorun kabul edilip, tedavi olmak zorunlu değilken toplardamar genişlemesi kesinlikle tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Bu sayfada özellikle kadınlarda sık görülen bu sorunu inceleyeceğiz.

En küçük damarların genişlemesi

Kılcal Varisler Nedir?
Halk arasında varis hastalığı olarak bilinmesine karşın bu detay doğru değildir. Çünkü bu durum hastalık değil, kozmetik sorun olarak değerlendirilir. Hastalık olmadığı için tedavi olmak zorunda değilsiniz. Tabii ki dikkat çekici kötü görünümden kurtulmak için Lazer, Rafyofrekans ve Skleroterapi gibi ameliyatsız yöntemlerle tedaviniz yapılabilir. Atardamar ve toplardamar arasında köprü vazifesi gören kılcal damarlar 1 ile 2,5 mm arasında değişen genişliğe ulaşabilir. Kırmızı, mor ve mavi renkli ve örümcek ağına benzer bir yapısı bulunmaktadır. Bacaklar ve yüz bölgesinde sıkça görülmektedir.

Neden Olur?
İlerleyen yaş ile birlikte görülme riski artan küçük varislerin görülme nedeni toplardamar genişlemesine bağlı ya da bağımsız olabilmektedir. Bu nedenle kesin bir neden belirtmek çok zordur. Fakat yapılan araştırmalar gösteriyor ki daha çok hormonal değişimler etkili olmaktadır.

Gebelik: Varis hastalığının kadınlarda daha fazla görülmesine neden olan faktör gebeliktir. Anne adayları bu süreçte çok fazla kılcal damar ve toplardamar genişlemesi problemi ile karşı karşıya kalırlar. Kılcal damarların nedeni gebelik sürecinde ortaya çıkan hormonal dalgalanmadır. Sorun hormonal dalgalanmaya bağlı olduğu için doğum sonrası 2-3 ay içerisinde kendi kendine geçme olasılığı bulunmaktadır. Bu süreçte sağlıklı kalmak için hareketli bir yaşam tercih etmelisiniz. Özellikle hamile pilatesi kesinlikle yapılması gereken en güzel sporlardan biri olacaktır.

Menopoz: Kadınlarda doğurganlığın sonu olan menopoz sürecinde ile birlikte hormonal dalgalanmalarda artış görülmektedir. 40-50 Yaş arası her iki kadından birinde bu sorun görülmektedir.

Alkol: Özellikle burun bölgesinde görülen kılcal damarlar alkol kullanımı ile alakalandırılmaktadır. Erkeklerde sık görülen bu durum yine kolayca tedavi edilebilmektedir.

Doğum Kontrol Hapları: Nedenlerden biride doğum kontrolü amacı için kullanılan ilaçlardır. Uzun süreli kullanan kadınlarda kılcal damarlar oluşmasına neden olmaktadır. Çünkü bu ilaçlar hormonları değiştirmektedir.

Diğer Faktörler: Kılcal varisler çoğu zaman toplardamar genişlemesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle yine uzu süre ayakta kalma, çalışma yanı sıra uzun süre hareketsiz bir şekilde oturma toplardamarlarda genişlemeye neden olduğu gibi aynı şekilde kılcal damarlarda da genişlemeye neden olabilir.

Kılcal Varisler Nasıl Anlaşılır?
Varis hastalığı cilde yakınlığına göre kendi arasında sınıflandırılmaktadır. Cilde en yakın olanı kılcal damarlar olup, koyu renkte olması nedeniyle uzaktan bile bakıldığında kolayca görülmektedir.

Örümcek Ağına Benzer Damar Görünüm Ortaya Çıkar: Kılcal varisleri anlamanın en kolay yolu dikkat çekici bir şekilde ortaya çıkan damarlardır. Özellikle açık renkli bir cilde sahipseniz maalesef daha fazla dikkat çekici hale gelmektedir. Damarların yapısı örümcek ağına benzediği gibi bazı uzmanlar ağaç dallarına benzetmektedir. Genişlikleri 1 ile 2,5 mm arasında değişmektedir. Bu tür damarlar hiçbir zaman 2,5 mm’den büyük olamazlar. Bundan daha büyük damar genişlemeleri kılcal damar değil de orta ve kalın varisler olarak bilinmektedir.

Kılcal Damarlar Nasıl Geçer?
Toplardamar genişlemesine göre daha basit bir sorun olan kılcal damarlar gebelik esnasında hormonal dalgalanmaya bağlı oluştuysa doğum sonrası 2-3 aylık sürede geçebilmektedir. Bunun dışında oluşanlar ise hiçbir şekilde kendi kendine geçme olasılığı yoktur.

Kılcal Damarlarla Yaşanabilir, Tedavi Olmak Zorunda Değilsiniz!

Bu varisler ciddi bir hastalık değildir. Damarların genişlemesi en fazla 2,5 mm ile sınırlı kalmaktadır. Yani ciddi anlamda şikâyet ve ilerleyen süreçte sorunlara neden olmazlar. Kötü görünüm yanı sıra zonklama şeklinde bacaklarda sızlamaya neden olabilir. Bunun dışında çok can sıkıcı sorunlar görülmez. Fakat bu sorundan kurtulmak isterseniz, ameliyatsız tedavi yöntemleri ile kolayca kurtulabilirsiniz.

Kılcal Damar Tedavisi Çok Kolay ve Pratiktir
Tekrar belirtmek gerekirse kılcal damarlar ciddi bir sorun değildir. Tek sıkıntısı kötü görünüme neden olmasıdır. Kadınlar etek giyemediği için estetik açıdan sıkıntıya düşmektedir. Bu sorunu aşmak için ameliyatsız yöntemler bulunmaktadır. Lazer, Radyofrekans ve Köpük, Skleroterapi yöntemi ile 10 dakikada ağrısız, ameliyatsız olarak kötü görünüm ve sızlama şikâyetinden kurtulabilirsiniz.

Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?
Ameliyatsız varis tedavisinde ilk uygulanan yöntemlerden biri olan Lazer iki farklı şekilde damar içi ve cilt üzerinden uygulanmaktadır. İlk ortaya çıkan uygulama kısa adı EVLA olan (Endovenöz Lazer Ablasyonu) olup, orta ve kalın varislerde damar içinden yapılmaktadır. Damar içine sokulan ince bir tel ile ısı enerjisi verilmektedir. Endovenöz Lazer Ablasyonu kılcal varislerde yapılamadığı için cilt üzerinden uygulana cihazlar geliştirilmiştir. Elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren cihazlar ışın şeklinde cilde uygulanmaktadır. Ciltten koyu renkli kılcal damarlar ısıyı kendine çekerek tahrip olmaktadır. Uygulama öncesi cilt soğutulduğu için kişide herhangi bir can yanması yaşanmaz.

Exotherme Vasküler Lazer (En Gelişmiş Cihazlardan Biri) :  Bu işlem için geliştirilmiş birçok cihaz bulunmaktadır. Onlardan en etkilisi sanırım Exotherme olacaktır. Birçok üstün özelliği bulunan Exotherme vasküler lazerin cilt altındaki damarları kamera sistemi ile 10 kat zoom yaparak belirgin bir şekilde görme ve ona göre uygulama imkânı sunuluyor. Tedavisi yapılacak genişlemiş damarlar çok rahat görüldüğü için sağlıklı cilde lazer atışı yapılmaz. Aynı şekilde Saphire soğutma teknolojisi ile cildi soğutmak için jel kullanmaya gerek yoktur. Lazer başlığında yer alan soğutma sistemi ile cilt sürekli 5 derece olarak soğuk tutulmaktadır. Bacaklar yanı sıra yüz bölgesindeki kılcal damarların tedavisinde de güvenle uygulanabilmektedir. Aşağıda yer alan videoda cihazı ve uygulanışını görebilirsiniz.

Kılcal Damarın Görevi Nedir?
Evet, arkadaşlar konumuz burada son bulmuş olup, sizden gelen bazı sorulara yanıt vermek istiyorum. Kılcal damarların görevi kalpten vücuda kan taşıyan atardamar ile kirli kanı kalbe geri taşıyan toplardamarlar arasında bağlantı yani köprü vazifesi görmektedir.

 Kılcal Damarlar Neden Genişler?
Sorunun kaynağı bazen toplardamarlar olabilmektedir. Kişinin uzun süre ayakta çalışması, hareketsiz kalması ya da fazla kilo, gebelik gibi durumlarda toplardamarlarda aşırı basınç ortaya çıkmaktadır. Basınç ile birlikte kirli kan hep geri ittirilerek damarların genişlemesine neden olur. Bu durumdan kılcal damarlarda nasibini alarak içleri kirli kan ile dolarak adım adım genişlemesine ve cilt üzerinden daha belirgin hale gelmesine neden olur.

İlaçla, Kremle Tedavi Edilir mi?
İnsanlar bu sorunu evlerinde kendi kendine tedavi etmeyi düşünürler. Maalesef bu konuda başarılı olmanız mümkün değildir. Çünkü sorun cilt altındaki damarlar olup, deriden farklı bir katmandır. Bu nedenle eczane ya da İnternet ortamından aldığınız ilaçlar, kremlerle tedavisi mümkün değildir. İlaçla kılcal damar tedavisi ancak kalp ve damar cerrahisi uzmanları tarafından uygulanan yöntemlerle yapılır. Köpükle varis tedavisi olarak da bilinen bu yöntem 1 mm ve üzeri damarlara sklerozan madde enjekte ederek damarı olduğu yerde yok etmektedir. Bunun dışında evinizde uygulayacağınız yöntemler başarılı olmazlar.

İçerik ve uzman bilgileri
Kontrol tarihi
Konu
Tüm insanlarda görülme olasılığı bulunan kılcal damar genişlemesi kozmetik bir sorun olmakla birlikte toplardamar genişlemesine bağlı olabileceği vurgulanmıştır. Bu haliyle yazı 5 yıldızı hak ediyor.
Doktor puanı
51star1star1star1star1star

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir