Home / Hastalıkla İlgili Detaylar / Varis İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Varis İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Bir önceki yazımızda varisler ve şikâyetlerinden kurtulmak için mutlaka cerrahi müdahale yani tedavi edilmesi gerektiğini belirttik, peki varis hastaları teşhis ve tedavi için hastanelerin hangi bölümlerine müracaat etmeli hangi hususlara dikkat etmeli? Merak edilen tüm hususları yazıda anlaşılır şekilde aktaracağız.

Kalp ve damar cerrahisi uzmanı

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Tercih Etmek Gerekir
Evet, arkadaşlar varis hastalığınız olduğunu düşünüyorsanız hizmet almanız gereken bölüm ve uzmanlık alanı kalp ve damar cerrahisi olmaktadır. Türkiye’de sayıları az olması nedeniyle tüm hastanelerde bulma imkânınız olmayabilir. Bu nedenle hastalar daha çok iç hastalıkları uzmanı (Dâhiliyeye) muayene olmaktadır. Tamam, dâhiliye hatalı bir seçim değil fakat tedavi için yeterli değildir. Daha doğrusu cerrahi müdahale imkânı yoktur. Bu nedenle mutlaka kalp ve damar cerrahisi uzmanı bulunduran hastane ya da kliniklerden hizmet almalısınız. Sadece varis tedavisi yapan özel kliniklerde bulunmaktadır. Büyük çoğunluğu SGK anlaşmalı olduğu için tüm hastalar hizmet alabilir.

Kalp ve Damar Cerrahisi Olan Hastaneler
Yukarıda da belirtildiği gibi uzman yetersizliği nedeniyle tüm hastanelerde bu bölümü bulmanız imkânsızdır. Bu nedenle kalp ve damar cerrahisi uzmanı olan hastaneleri sizler için araştırdık ve liste haline getirdik. Aşağıda yer alan listede İstanbul’da kalp ve damar cerrahisi uzmanı olan hastanelerin bilgisi yer almaktadır. Onun altında yer alan bağlantıya tıkladığınızda ise Türkiye genelinde kalp ve damar cerrahisi olan kamu ve özel hastanelerin bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 • Beykoz Devlet Hastanesi
 • Bayrampaşa Devlet Hastanesi
 • Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 • Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 • Arnavutköy Devlet Hastanesi
 • Eyüp Devlet Hastanesi
 • Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 • Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 • İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Samatya Polikliniği
 • Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 • Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 • Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 • Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 • Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 • Üsküdar Devlet Hastanesi
 • Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
 • Koç Üniversitesi Hastanesi
 • İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi
 • Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
 • Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 • Yeditepe Üniversitesi Hastanesi

Türkiye’nin her yerinde bulunan hastane bilgilerini görmek içinde aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız.
https://www.varishastalari.com/wp-content/uploads/2017/05/Kalp-ve-Damar-Cerrahisi-Olan-Hastaneler.pdf

Varis Tedavi Merkezleri, Klinikler ve Muayenehaneler
Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi birde işi sadece varis tedavisi olan klinikler bulunmaktadır. Sürekli bu işi yaptığı için haliyle daha donanımlı ve daha tecrübeli hekimler görev yapmaktadır. Özellikle büyükşehirlerde bulacağınız varis tedavi merkezlerine örnek vermek gerekirse IDEA Klinik Türkiye’nin 4 farklı şehrinde İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da hizmet vermektedir.

Hastane mi Yoksa Varis Tedavi Merkezimi Tercih Edilmeli?
Seçim tamamen size ait olup, dikkat etmeniz gereken kurumların sağladığı imkânlar olmalıdır. Daha gelişmiş hizmetler almak isterseniz tavsiyem işi sadece varis tedavisi olan merkezler olacaktır. Yukarıda verdiğim örnek klinik üzerinden gidelim isterseniz.

Ücretsiz Muayene Fırsatı (Tüm Hastalar İçin)
Türkiye’nin 4 büyük kentinde hizmet veren idea klinik varis tedavi merkezinde tüm hastalar için ücretsiz muayene imkânı sunulmaktadır. Yani hastalığın teşhisi, uygulanacak tedavi ve tedavi ücretinizi ücretsiz muayene esnasında öğrenebilirsiniz. Onay vermeniz halinde tedaviniz yapılmaktadır.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanları (Flebologlar) Görev Yapıyor
IDEA Klinik doktorlarına baktığınızda her biri en az 20 yıllık kalp ve damar cerrahisi uzmanı isimlerden oluşmaktadır. Aynı zamanda fleboloji uzmanı oldukları için varis teşhis ve tedavisi konusunda oldukça tecrübelilerdir. Doktor kadrosunda Profesör, Doçent ve Operatör düzeyinde doktorlar bulunmaktadır.

Ameliyatsız Varis Tedavi Yöntemleri Uyguluyor
En güzel yönlerinden biri tüm varislerde ameliyatsız tedavilerin uygulanmasıdır. Kamu hastanelerinde bu uygulama maalesef yok denecek düzeydedir. Çok nadir cilt üzerinden uygulanan lazer cihazı olup, onunla da sadece kılcal damarların tedavisi mümkün olmaktadır. Orta ve kalın varislerin tedavisi ise ameliyatla yapılmaktadır.

Neden Ameliyatsız Tedaviler Tercih Edilmeli?
Daha önce de belirttiğim gibi ameliyat olmak zorunda değilsiniz. Çünkü tüm varisler ameliyatsız yöntemlerle 10-30 dakika içinde %100 başarılı olarak tedavi edilmektedir. Ameliyat uygulayan hastanelerin devam etme nedeni hasta yoğunluğu ve gerekli olan cihazların maliyetinin yüksek oluşu ile alakalıdır.

Ameliyathane Gerekmez: Hastalığın ilerlemesinde en önemli etkenlerden biri insanların ameliyat ve narkoz korkusudur. Ameliyatsız yöntemlerde ameliyathane ve narkoz gerekmediği için böyle bir korku yaşanmaz. Hasta uyutulmadan, çoğu zaman sınırlı uyuşturma bile yapılmadan tedavinizi izleyebilirsiniz. Bu durum aynı zamanda tedavi ücretlerinin de daha ekonomik olmasını sağlamaktadır.

İş Gücü Kaybı Yaşanmaz: Ameliyatsız tedavilerde narkoz gibi genel anestezi ilaçları kullanılmadığı için hastanede yatmaya da gerek yoktur. Tedavi yapıldıktan 5 dakika sonra evinize, işinize, okulunuza yani hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Çünkü kesik vs olmadığı için hasta istirahate gerek duymaz. Hastane yatma ve iş gücü kaybı yaşanmaz. Çalışan ve okuyanlar için çok avantaj sağlayan bir yöntemdir.

Daha Ekonomiktir: Hastane ve ameliyathane ortamı gerektirmediği için birçok masraftan kurtulmuş olursunuz. Bu yönüyle çok daha ekonomik bir şekilde sağlığınıza kavuşursunuz. Varis tedavi merkezlerinin büyük bir bölümü SGK anlaşmalı olması nedeniyle tedavi ücretlerinde %50 gibi ciddi bir indirim yapılır.

IDEA Klinik Varis Tedavi Merkezi İle Tanışın
Evet, arkadaşlar benim önerim İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da hizmet veren idea klinik olmaktadır. Tavsiye nedenim yukarıda da belirtildiği gibi tüm varislerde ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulamaları, ücretsiz muayene imkânı sunması ve tedavisini yaptığı hastaları 1 yıl boyunca takip ederek ücretsiz sağlık imkânlarından yararlandırmasıdır. 3 Tanesi İstanbul’da (Bakırköy, Kadıköy ve Şişli’de) olmak üzere toplarda 6 farklı klinik ile hizmet vermektedir. Merkezi İstanbul Bakırköy’de olup, aşağıda yer alan adres ve iletişim bilgilerinden ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Adres ve İletişim Bilgileri
Zeytinlik Mahallesi Yakut Sokak No:24 Bakırköy PTT Karşısı / İstanbul
0212 572 72 65

Daha fazla bilgiye ulaşmak için ayrıca resmi İnternet sitesi olan https://www.ideaklinik.com adresinden ulaşabilirsiniz. Bu konuda da aktaracaklarımız bu kadar olup, bir sonraki yazımız varis muayenesinin nasıl yapılacağına yönelik olacaktır. Siz ve ailenize sağlıklı ve mutlu güzel bir ömür diliyoruz.

İçerik ve uzman bilgileri
Kontrol tarihi
Konu
Varis hastalığından şüphelenenlerin ne yapması gerektiği, muayene için hangi uzmanlık alanından yardım alması gerektiği ele alınmıştır.
Doktor puanı
51star1star1star1star1star

4 comments

 1. Merhabalar Benim ayaklarımda ve kollarımda çok ciddi belirgin bir şekilde huzursuzluk var kollarımın damarlarını ovuşturduğumda rahatlama oluyor genleşme diyelim soğuk sıcak olayı sıcakda bunalıyorum soğukda rahatlıyorum damar genişlemesi mi daralmasımı ne oluyorsa artık

  Ayaklarımda kasıklardan itibaren variz kaçakları mevcut venöz yetmezliği sağ ayak bileğimde şişlik var ödem tarzı su toplama gibi 13 yaşımdan beri var şu an 32 yaşındayım ve yıllardır bu ayağımı çekiyorum

  şu an oturuyorum mesela acayip acayip huzursuz
  ayağıma pompalama yapıyorum
  aşağı yukarı ( ferudun konağın dediği gibi ) geriyorum ayağımı rahatlıyorum

  çoğu doktora gittim bu sorundan hepsi psikolojiye bağlasada bana göre psikolojik demek saçmalıktan ibaret insan kendi vücudunu bilmez mi? sinirlenmiyorum ki ? agresif yada psikolojim bozuk deil ki belli ki bariz damarsal bir problem yaşıyorum ve sağlık sektöründe her standart doktor gibi özelde olsa dediği lyrika önermek işleri güçleri ilaç satmak tedavi etmek değil kilo aldırmak hastaneden çıkartmamak

  eğer insan gibi bakıyorsanız ve cidden alanınızda uzmansanız derdime çare olabilecekseniz gelip muayene olmak isterim aynı sorun annem dede var ve annemde bariz variz var mavi mavi damarlar belli
  bende belirgin olan bir damar yok fakat kasıkdan itibaren variz kaçakları var 2 bacağımdada

  nasıl bir tedavi uygularız
  variz çorabıda aldık cacık bide 300 lira verdik
  ulaşabilirseniz sevinirim.
  ankara

  • Ali bey: öncelikle kollarda varis neredeyse hiç görülmez. Farklı bir damarsal problem olabilir. Damarsal sorunlarda sıcak iyi olmaz. Ilık ve soğuk her zaman iyidir. Bacaklarınızdaki varisler tedavi edilmesi gerekir. Bunun için ameliyatsız yöntemler uygulanmaktadır. Varis çorabı şikayetleri azaltmasına karşın hastalığı tedavi edemez, ortadan kaldıramaz. 300 TL bence gereksiz olup, aynı etkiyi gösteren başka bir markayı 50 TL’ye alabilirdiniz.

   Ankara’da kalp ve damar cerrahisi uzmanı olarak Op. Dr. Nİhat Aydın’a muayene olmanızı öneririm. Muayene ücretsiz olup, 0312 431 75 47 numaralı telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 2. BİROL DEMİRER

  MERHABA İSTANBUL ANADOLU YAKASI DEVLETTE VARİS İÇİN DOKTOR TAVSİYENİZ VARMI…

  • Birol: Merhaba efendim Anadolu yakasında Prof. Dr. Hasan Berat Cihan’a ücretsiz muayene olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir