Home / Hastalıkla İlgili Detaylar / Ağrısız Ameliyatsız Varis Tedavisi Mümkün mü?

Ağrısız Ameliyatsız Varis Tedavisi Mümkün mü?

Geçtiğimiz günlerde paylaştığımız yazılarda varis hastalığının mutlaka tedavi edilmesi gerektiğinden bahsettik, çünkü tedavi edilmediğinde ilk olarak şikâyetlerde artış görülecek olup, sonrasında bacaklarda iyileşmeyen yaralar dediğimiz varis ülseri ile iyice içinden çıkılması zor bir süreç sizi karşılayacaktır.

Ameliyata gerek yok

Pe ki Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?
Öncelikle varis olarak anılan hastalık kılcal damar ve toplardamar genişlemesi olarak ayrıldığı için tedavi yöntemlerinde farklılıklar görülmektedir. Öyle ki varis ameliyatı ve teknolojik cihazlar ve ilaçlarla yapılan ameliyatsız tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Hangi tedavinin uygulanacağını hastalığınız ve hizmet aldığınız sağlık merkezinin teknolojik alt yapısı ve uzman tecrübesi belirlemektedir. Benim önerim ameliyatsız yöntemlerle tedavi olmanız yönündedir. Çünkü tüm varisler buna kılcal damarlarda dâhil olmak üzere ameliyatsız yöntemlerle yapılabilmektedir.

Ameliyatsız Varis Tedavi Yöntemleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?
Birçok insan ameliyat korkusu ile hastane ve doktordan olabildiğince uzak durmaktadır. Tabii ki varis ülseri olduğunda artık yapacak bir şey olmadığını görür ve korksa da doktora gitmeye karar verir. Oysaki hastanın bu korkusu yersiz ve gereksizdir. Çünkü en az 10-15 yıldır tüm varisler ameliyatsız yöntemlerle ameliyatsız ve narkozsuz yapılmaktadır. Sadece 10-30 dakika içinde yapılan ameliyatsız tedavi yöntemlerini ve uygulanış şekillerini aşağıda görelim.

Endovenöz Lazer Ablasyonu (EVLA): Sağlık alanında kullanımı hızla yaygınlaşan lazer aynı zamanda ameliyatsız varis tedavi yöntemlerinin önünü açmıştır. 2000’li yıllara gelirken geliştirilen Endovenöz Lazer Ablasyonu damar içinden yapılan bir tedavidir. Bunun için tüm hastalarda yapılması mümkün değildir. Özellikle kılcal damarlarda uygulanışı imkânsızdır. Çünkü damar içine lazer fiberi dediğimiz plastik ince tüp yerleştirilmektedir. Kılcal damarların genişliği 1-2 mm çapında olduğu için içerisine lazer fiberi giremez. Damar içine iğne ile yol açılarak sokulan lazer fiberi sorunlu damar boyunca ilerletilir ve enerji verilerek adım adım yüksek ısı ile sorunlu damar tahrip edilmeye başlanır.

Lazerle Varis Tedavisi (Cilt Üzerinden): Yukarıda yer alan uygulama da dikkat ettiyseniz kılcal damarlarda uygulanışının mümkün olmadığını belirttik, uzmanlar buna da çözüm bularak cilt üzerinden uygulanan yöntemi geliştirdiler. Sadece kılcal varislerin tedavisinde uygulanan bu yöntem yine yüksek ısı ile etki etmektedir. Ciltten koyu damarlar bu ısıyı kendine çekerek tahrip olmaktadır. Uygulama öncesi kişinin ısıdan canı yanmaması için cilt özel bir jel ile soğutulur. Ya da Exotherme gibi gelişmiş cihazlar varsa onların Saphire soğutma sistemleri olduğu için herhangi bir soğutucu jel kullanmaya gerek kalmadan lazer başlığında yer alan donanımla uygulanan alan sürekli 5 dereceye sabitlenmektedir. Cilt üzerinden yapılan lazer uygulaması aynı zamanda yüz bölgesinde görülen kılcal damarlarda da uygulanmaktadır.

Endovenoz Radyofrekans Ablasyonu (EVRFA): İlk incelediğimiz yöntem olan EVLA ile %90 benzer bir uygulama olan Endovenöz Radyofrekans Ablasyonu yine aynı şekilde sadece kalın varisler dediğimiz toplardamar genişlemelerinde uygulanmaktadır. Aynı şekilde lazer fiberine benzer plastik tüp yine iğne ile delerek damara sokulmaktadır. Yeteri kadar ilerledikten sonra enerji verilerek sorunlu damarlar tahrip edilmektedir. Aşağıda yer alan videoda kalp ve damar cerrahisi uzmanlarından Op. Dr. Orhan Coşkun bu yöntemin nasıl yapıldığını gerçek tedavi esnasında çekilen görüntüler ile göstermektedir.

Radyofrekans İle Varis Tedavisi: Yukarıda detaylarını inceleme imkânı bulduğumuz Endovenöz Radyofrekans Ablasyonu sadece kalın varislerde uygulanabilmektedir. Kılcal damarların tedavisinde ise cilt üzerinden uygulanan yöntemi bulunmaktadır. Cihazın iğne kadar ince ucu bulunmaktadır. Bu ucu cilde (kılcal damarların üzerine) milimetrik mesafelerle dokundurulması ile yapılır. Her dokunuşta 1-2 mm alanda etki edeceği için uygulama yapan görevli biraz sabırlı davranması gerekir.

Köpükle varis Tedavisi (Skleroerapi)
Yukarıda bahsi geçen lazer ve radyofrekans ile sınırlı kalmadan uzmanlar tedavide ilaçlı uygulamaya geçilmiştir. Tabii ki bu ilaç tedavisi ağızdan alınan tabletler ile değil de damar içine enjekte edilen özel maddeler ile yapılmaktadır. Aethoxysklerol adı verilen ilaç 3’lü musluk yardımı ile ilaç + hava karıştırılarak köpük haline getirilmektedir. Buna köpükle varis tedavisi denmektedir. Bunun dışında birde ilacı olduğu gibi saf halde kullanarak yapılmaktadır. Buna ise skleroterapi denmektedir. Aralarındaki tek fark ilacın nasıl kullanılacağıdır.

Elde edilen köpük ya da ilacın saf hali çok ince bir enjektör yardımı ile sorunlu damarlara enjekte edilmektedir. Bunu enjektör yanı sıra kelebek dediğimiz küçük bir alet ile damara yol açarak da yapılmaktadır. Ne demek istediğimi aşağıda yer alan videoda göreceksiniz.

Titreşimle Varis Tedavisi (MOCA) : Ameliyatsız varis tedavilerine son örnek olarak kısa adı moca olan yöntemi aktarmak istiyorum. Diğer yöntemlere göre kullanımı az olup, yine aynı şekilde sadece kalın toplardamar genişlemelerinde uygulanmaktadır. Çünkü damar içine tedavinin bir parçası ola tel sokulmaktadır. Telin amacı hem ilaç enjekte etmek hem de ucunda dönen parçası ile damarı kapatmaktır. Ucunda yer alan parça döndüğü için hasta onu titreşim şeklinde algılamaktadır.

Neden Ameliyatsız Varis Tedavileri Tercih Edilmeli?
Evet, arkadaşlar son yıllarda uygulanması hızla yaygınlaşan ameliyatsız tedavi yöntemlerini ve nasıl yapıldıklarına dair detayları aktardık, şimdi ise bu yöntemlerin sağladığı avantajları ele almak istiyorum. Hasta neden bu yöntemleri tercih etmeli?

Daha Kısa Sürede Yapılır?
Yukarıda bahsi geçen yöntemlerle tedavi olduğunuzda hastane ya da klinikte geçirmeniz gereken maksimum süre en fazla 30-60 dakika olmaktadır. Tedaviler hastalığın durumu ve yaygınlığına göre 10-30 dakika içinde yapılmaktadır. Varis ameliyatları bu kadar kısa sürede yapılması mümkün değildir.

Narkoz, Hastanede Yatma ve İş Gücü Kaybı Yok
Bir diğer güzel yönü ise kişinin özgürlüğünü kısıtlayan yönleri olmamasıdır. Ameliyatsız tedavi olduğu için narkoza gerek yoktur. Özellikle cilt üzerinden uygulanan lazer, radyofrekans ve damar içinden yapılan köpükle varis tedavisi için sınırlı uyuşturmaya bile gerek yoktur. Aynı şekilde tedavisi yapılan hasta hastanede yatma zorunluluğu olmadan evine, işine ya da eğitim görüyorsa okuluna dönebilir. Özellikle çalışan ve okuyanlar için bu üstünlük çok önemlidir. Kişi isterse tedavisini çalışmadığı gün olan Cumartesi yaptırabilir. IDEA Klinik gibi özel sağlık merkezleri hafta içi ve cumartesi günleri de hasta kabul etmektedir.

Tedavi Sonrası Tekrarlama Riski Yok
Aslında varis tedavisinde tekrarlama diye bir durum yoktur. Sadece tedavi edilmeyen ince ve orta kalınlıktaki varislerin belirginleşmesi ve rahatsız edici hale gelmesi vardır. Ameliyat ile sadece kalın varisler yani toplardamar genişlemeleri tedavi edilebildiğini belirttik, tedavi esnasında ince ve orta kalınlıkta olan sorunlu damarlar tedavi edilmez. Haliyle bunlarda 2-3 yıl içinde ilerleyerek kalın varis haline gelecektir. İşte bu durumu hastalar tekrarladı şeklinde yorumlamaktadır. Böyle bir şey mümkün değil, tedavi edilen damarda hiçbir zaman varis olmaz. Çünkü o damar zaten yok edilmiş oluyor. Olmayan damarda tekrarlama da olmaz. Dediğim gibi ameliyat edilemeyen varisler ilerler ve yeniden ameliyat olmanızı gerektirir.

Ameliyatsız varis tedavilerinde ise durum çok farklı olup, gözle görülen ya da ultrason cihazı ile tespit edilen kılcal damar ya da kalın varisler hiç biri kalmayacak şekilde tedavi edilir. Kişi dikkat eder yeni varislerin oluşmasına sebebiyet vermezse ömrü boyunca bu sorundan kurtulmuş olur.

Ağrı, Kanama, İltihap Oluşmaz
Ameliyatsız yöntemlerle yapılan tedavilerde kesme işlemi yapılmadığı için tedavi esnası ya da sonrasında hasta da herhangi bir ağrı, kanama ya da iltihap oluşmaz. Ameliyat ile yapılan tedavilerde ise 3-4 cm alanda kesi yapıldığı için hasta bir süre sıkıntılı günler geçirecektir. O nedenle iş göremez raporu verilerek 20-30 gün evde mümkünse yatarak geçirmesi gerekmektedir.

Tedavi Ücretleri Daha Ekonomiktir
Güzel yönlerinden biride tedavi fiyatları olup, ameliyatla yapılan tedavilere göre daha ekonomiktir. Çünkü ameliyathane ve hastanede yatma işlemi gerektirmediği için ek bir masraf çıkmamış olacaktır. Yüzde kılcal damar tedavisi dışında tüm varisler SGK kapsamında olup, özel varis tedavi merkezlerinden hizmet almanız halinde tedavi ücretlerinde %50 indirim uygulanmaktadır.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Nerede Yapılır?
İşte bu sorunun cevabı çok önemlidir. Çünkü her hastane ya da klinikte bu uygulamaları bulamazsınız. Hele hele hasta yoğunluğu fazla olan kamu hastanelerinde maalesef yok denecek düzeydedir. O nedenle size önerim daha çok varis tedavisi üzerine hizmet veren hastane ve kliniklerden hizmet almanız yönünde olacaktır.

IDEA Klinik Varis Tedavi Merkezi: Size önerebileceğim sağlık merkezlerinden biri idea klinik olup, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük kentlerde hizmet vermektedir. 20 Yılı aşkın bir süredir varis tedavisi alanında hizmet veren kurumda tüm hastalar için ücretsiz muayene yanı sıra tedavilerde sadece ameliyatsız yöntemlere yer verilmektedir.

Evet arkadaşlar bu konuda aktaracaklarımız da bu kadar olup, bir sonraki yazımız bizim tavsiye etmediğimiz fakat yine de bilimsel bir yöntem olan ameliyatla tedaviler olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir